Ať už máte balení dárků rádi, nebo tuto činnost z duše nenávidíte, jedna věc je jistá: všechen ten balicí papír je pro naši planetu danajským darem.
S balicím papírem se pojí závažné problémy: jako všechen ostatní papír
se dělá ze stromů a při jeho výrobě se spotřebovává ohromné množství vody – ale co je horší, většinou jej nelze recyklovat.
Jestli ho lze hodit do sběru, zjistíte tak, že jej zmačkáte nebo natrhnete: nezůstane-li zmačkaný nebo dá-li se roztrhnout jen s námahou, pravděpodobně není vyrobený pouze z papíru, takže skončí na skládce. Pokud papír přilepíte izolepou nebo jej ozdobíte třpytkami či stuhou z plastu, také nebude recyklovatelný.
Touha rozvinutého světa po balicím papíru je, zdá se, neukojitelná a vyžaduje značné množství energie. Například Francouzi o Vánocích kupují dvacet tisíc tun balicího papíru a množství energie potřebné na výrobu veškerého balicího papíru každoročně prodaného v Německu by mohlo 12 měsíců zásobovat elektřinou jedno malé město.
Dárky lze přitom pěkně zabalit i bez velkého množství papíru. Stačí pár triků:
• Sáhněte po hnědém papíru nebo po novinách, protože obojí lze jednoduše recyklovat. Místo izolepy používejte provázek nebo stužku, případně použijte recyklovatelnou pásku bez umělohmotných přísad. Místo stužek z plastu a třpytek dárek ozdobte živými sezonními květinami a rostlinami.
Děti můžete zabavit výrobou domácího obalového materiálu vyrobeného z rostlinných barviv, malováním na bílý papír nebo barvením provázků.
• Zkuste si osvojit japonské umění balení do látky zvané furošiki. Látky z biobavlny koupíte na internetu nebo si je můžete ze zbytků vyrobit doma. Dárky budou krásně zabalené a oslavenec může obal použít k dalším účelům. Na internetu najdete spoustu příkladů, jak zabalit dárky všech možných velikostí a tvarů.
• Balicí papír, stužky a další dekorativní prvky uschovejte na příště – můžete je využít při balení dalších dárků, aniž byste museli do
obchodu pro nové.
Text pochází z knihy Jak žít ekologicky?