Když se váš přijímací pohovor stočí k poslednímu nevyhnutelnému tématu – platu –, co uděláte, abyste dostali co možná nejlepší peníze na výplatnici? Pustíte se do vyjednávání. Jenže právě toto téma, jakkoliv je důležité, přináší mnoha uchazečům o práci nepříjemný pocit. Běžnější je, že se tématu vyhnete úplně a prostě akceptujete, co vám nabídnou. Třeba vám tento návod pomůže být příště chytřejší.

Jen 38 procent amerických absolventů podle loňského průzkumu serveru NerdWallet vyjednávalo o výši platu. Je to chyba, protože sedm z deseti zaměstnavatelů tvrdí, že ponechávají prostor debatám poté, co nabídnou první sumu, píše BBC. Podle serveru CareerBuilder zase každý desátý zaměstnavatel říká, že o kandidátovi, který se nesnaží vyjednávat, pak uvažuje méně. Takže jak tento proces udělat jednodušší, ne tak bolestivý a produktivnější, zvlášť když nejste rozený vyjednávač? Jak být placen tak, jak si opravdu zasloužíte?

Než vyrazíte na pohovor, udělejte si průzkum platu na vaší pozici. „Poptejte se v okolí, jestli někdo pracuje nebo pracoval v této společnosti,“ vybízí konzultantka a autorka Alison Taffel Rabinowitz, která učí ženy vyjednávat. „Pokud z firmy odešli, budou ochotnější informace poskytnout.“

Čtěte také: Jak nic nedělat a dostávat za to plat

Náboráři jsou dalším zdrojem informací o platu, protože jsou přímým pojítkem se společnostmi a jsou zasvěceni do jejich situace, o kterou se mohou podělit. „Máme firmy, které nám na konci kalendářního roku nebo na začátku toho fiskálního volají a diskutují aktuální relace na trhu práce,“ říká Frank Gentile, ředitel náborové společnosti Professional Staffing Group (PSG). Mnoho významných personálních agentur taky každý rok vydává zprávy o různých pracovních pozicích a jejich detaily.

Povědomí o platu není vše, co vás bude zajímat. Budete se nejspíš také ptát na specifika společnosti – třeba to, kolik přesčasů se po vás bude vyžadovat, jestli budete muset pracovat o víkendu, o svátcích. Pokud ano, jak vám bude čas kompenzován, jestli finančně nebo náhradním volnem. A co bonusy? Můžete čekat prémie, třinácté platy? „Těmito dotazy aspoň nenasměrujete diskusi příliš rychle na pouhé vyjednávání o penězích,“ radí Philippe Gaud, profesor ekonomické školy HEC v Paříži.

plat

Čím víc toho budete vědět, tím lépe. „Pokud si připravíte půdu pro konverzaci, snáz nasměrujete diskusi tak, aby se vyvíjela ve váš prospěch,“ pokračuje Gaud. To znamená, že byste měli vysvětlit vaše pohnutky. „Sdělte jim vaše očekávání, než dostanete nabídku, ale znovu – nesoustřeďte se pouze na částku. Vaše očekávání by měla zmínit rozsah platu, na jaký se sami dnes ceníte, pohyblivou složku, která ukáže vaše ambice makat, a další benefity, které budou důkazem dlouhodobého odhodlání. Firma je ochotna udělat výjimku, pokud pocítí, že vy za to stojíte. Buďte chytří, ale netlačte.“

Stejně důležité je umět ocenit vaše dovednosti. „Často radíme kandidátům přemýšlet o svých úspěších, jak přispěli k řešení problému a jaký byl dopad jejich námětů,“ tvrdí Gentile. „Kupříkladu administrativní pracovník, který vymyslel nový zálohovací systém, může mluvit o tom, jaký byl původní problém a jak jeho inovace firmě prospěla.“ Čím víc detailů připojíte, tím oslníte víc.

Čtěte také: Jak si v práci říct o vyšší plat. A opravdu ho dostat

Nesmíte být první osobou, která vysloví nějakou cifru – pokud ovšem nejste připraven vyjednávání prohrát. Raději počkejte, až potenciální zaměstnavatel nějaké číslo přednese sám. „Když chcete 50 tisíc a on měl v plánu dát vám 60, musíte vzít tu menší částku,“ varuje Kelly Mattice, šéfka ExecuSearch Group.

A co když se vás při pohovoru zeptají na současný plat? Je to obvyklá otázka, tak si nacvičte odpověď. Třeba takto: „Podle mých informací by kandidát s mými zkušenostmi měl dostat částku mezi X a Y. Myslím, že díky svým zkušenostem a tomu, co mám za sebou, patřím k té horní hranici.“

Hodně však záleží na tom, jak onu práci chcete/potřebujete a jaké jsou vaše motivy, případně kompromisy, které jste schopni přijmout. „Pokud jde jen o peníze, pak miřte tak vysoko, jak jen si upřímně myslíte, že si zasloužíte,“ radí Lynn Sedgwick, ředitelka britské agentury Clayton Recruitement. „Ale než začnete jednat, mějte v hlavě připravenu nejnižší částku, kterou jste ochotni akceptovat.“