Český státní dluh se loni zvýšil na rekordních 2,895 bilionu korun. Lednové předběžné odhady o jeho výši v úterý potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá 275 tisíc korun. Státní dluh se meziročně zvýšil o 429 miliard korun. Míra zadlužení dosáhla skoro 43 procent hrubého domácího produktu – od konce roku 2021 se zvýšila o 2,5 procentního bodu.
Za nárůstem státního dluhu stojí zejména vydání nových státních dluhopisů, které ministerstvo financí využilo k financování schodku loňského rozpočtu 360,4 miliardy korun. Stát si také půjčil peníze na poskytnutí úvěru polostátní energetické společnosti ČEZ, která se potýkala s nečekaným nárůstem záloh na energetických burzách.
Výdaje na obsluhu státního dluhu vzrostly o 7,5 miliardy korun na 49,7 miliardy. Do vyšších výdajů se promítl rostoucí objem státního dluhu a současně i růst základní úrokové sazby České národní banky v první polovině loňského roku.
Hrubá emise korunových střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů na primárním i sekundárním trhu loni dosáhla 431,3 miliardy korun při průměrném výnosu 4,83 procenta. Na primárním trhu stát prodává nově vydané dluhopisy, na sekundárním se obchoduje s již vydanými. Výnos státních dluhopisů vzrostl z předloňských 1,61 procenta zejména kvůli vyšším úrokovým sazbám centrální banky.
Průměrná doba splatnosti loni vydaných dluhopisů byla 7,7 roku. Vzhledem k tomu, že nově prodané dluhopisy mají průměrně kratší splatnost než dříve emitované, se snížila průměrná doba splatnosti státního dluhu na 6,2 roku z předloňských 6,4 roku. Doba splatnosti dluhu se tak pohybovala pod cílem ministerstva financí, který byl šest a půl roku.
Čisté příjmy státu z operací na peněžním trhu dosáhly 22 miliard korun a meziročně se zvýšily téměř o dvacet miliard. K tomuto výsledku rovněž přispěly vyšší úrokové sazby.
Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.