Jedenáct jmen a přes 1,3 bilionu korun. Do vybrané společnosti dolarových miliardářů podle amerického Forbesu letos pronikl rekordní počet Čechů, jejichž jmění navzdory vývoji ve světě znovu nabobtnalo. A stejně jako loni vládne tuzemské finanční elitě žena.
Mezi celkem 150 nováčků letošního, v pořadí již sedmatřicátého, žebříčku nejbohatších lidí planety se probojovali také dva Češi – majitel zbrojařské skupiny Czechoslovak Group Michal Strnad a zakladatel a šéf Alzy Aleš Zavoral.
Oba muži mají podle Forbesu majetek ve shodné výši dvou miliard dolarů, díky čemuž sdílejí 1516. pozici. Jak Strandovi, tak Zavoralovi přitom v postupu do elitního klubu pomohly poslední nejen ekonomicky obtížné roky, které pro leckoho naopak znamenaly propad.
Obrat Czechoslovak Group tvoří ze sedmdesáti procent výroba zbraní a obranné techniky, jejichž význam, a tím pádem i prodej, silně ovlivnila válka na Ukrajině směrem nahoru. Třicetiletý Michal Strand, jenž byl v roce 2020 členem výběru 30 pod 30, je zároveň nejmladší mezi českými miliardáři v americkém žebříčku.
Aleš Zavoral zase ze společnosti prodávající elektroniku vybudoval kolos, který má v nabídce tři čtvrtě milionu položek od potravin přes domácí a zahradní potřeby po dětské plenky a zatím ho nezastavilo ani postcovidové ochlazení v sektoru e-commerce.
Šestačtyřicetiletý Zavoral Alzu ovládá skrze kyperskou společnost L. S. Investments Limited, a přestože se k jejímu vlastnictví oficiálně nehlásí, nikdy nepodal důkaz o tom, že není jejím majitelem.
Celkově má všech jedenáct Čechů v žebříčku dolarových miliardářů letos jmění ve výši 61,4 miliardy dolarů (oproti 49 miliardám v loňském roce).
Nejvýš z nich pak opět vystoupala Češka: Renáta Kellnerová s rodinou, jež aktuálně spravuje majetek ve výši 16,5 miliardy dolarů, v žebříčku obsadila 101. místo. Spolumajitelka skupiny PPF, která je 14. nejbohatší ženou světa a tedy kraluje i žebříčku nejbohatších Čechů, zároveň přispívá k mírně rostoucímu zastoupení žen mezi nejbohatšími lidmi světa, které se oproti loňsku zvýšilo o jedno procento na třináct procent.
Pořadí na dalších příčkách mezi nejmovitějšími Čechy se ovšem výrazně promíchalo. Na druhou pozici se s 9,2 miliardy dolarů poprvé vyšvihl většinový spolumajitel skupiny EPH Daniel Křetínský, kterému ve výrazném růstu pomohly hlavně rostoucí ceny energií, což se promítlo do znásobení ziskovosti jeho energetických firem. V celkovém globálním pořadí mu náleží 208. místo.
Třetím nejbohatším Čechem ve světovém žebříčku je letos majitel skupiny KKCG Karel Komárek s 8,1 miliardy dolarů a pozicí 256. Komárek loni sjednotil svůj loterijní byznys pod společností Allwyn, do které vedle české Sazky patří ještě řecký OPAP, italské Lotto, rakouská Casinos Austria a nově především také Národní loterie ve Velké Británii, považovaná za nejprestižnější na světě.
Z růstu cen energií výrazně profitoval také další energetický magnát Pavel Tykač, jehož majetek Forbes pro letošek odhaduje na rovných osm miliard dolarů, díky čemuž v žebříčku obsadil 261. pozici. Tykač se tak stal skokanem roku s největším meziročním nárůstem výše majetku – v loňském roce měl podle Forbesu totiž jen 3,4 miliardy dolarů.
Páté místo mezi Čechy a 390. pozice v žebříčku tentokrát připadly byznysmenovi v oblasti realit Radovanu Vítkovi s majetkem v hodnotě 6,5 miliardy dolarů. Vítek loni úspěšně ovládl dva velké konkurenty z Rakouska Immofinanz a S Immo a jeho skupina CPIPG se díky tomu stala největší realitní skupinou ve střední Evropě a jednou z největších v Evropě celkově.
Na 679. pozici mezi světovými nejbohatšími se pro letošek vyšplhal Andrej Babiš, jemuž Forbes přisoudil 4,1 miliardy dolarů. Babišův Agrofert, který po vstupu do politiky ovládá přes svěřenské fondy, se už několik měsíců chystá na důležitou akvizici – převzetí rakouské chemičky Borealis na výrobu hnojiv, díky níž by se česká skupina stala druhým největším výrobcem hnojiv v Evropě za norskou společností Yara.
Až ve druhé tisícovce co do pořadí v globálním žebříčku jsou již zmínění nováčci Michal Strnad a Aleš Zavoral se dvěma miliardami dolarů. Pozici s číslem 1516 s nimi se stejnou sumou letos sdílí ještě Pavel Baudiš z Gen Digital (bývalý Avast), který doplatil na klesající cenu akcií jeho společnosti na americké burze NASDAQ.
Desátým z českých miliardářů je tentokrát spolumajitel Penty Marek Dospiva s majetkem v hodnotě 1,7 miliardy dolarů, což mu v žebříčku vyneslo 1725. pozici. A českou stopu pro letošek na 2133. místě v žebříčku uzavírá druhý ze zakladatelů původního Avastu, dnes Genu, Eduard Kučera s majetkem v hodnotě 1,3 miliardy dolarů. Také Kučerův majetek ovlivnil pokles cen akcií Genu.
Většině českých miliardářů se za poslední rok dařilo, totéž se však nedá říct o celém žebříčku. Naopak. Počet lidí s majetkem vyšším než jedna miliarda dolarů, což je vstupenka na každoroční prestižní seznam, se pro letošek snížil na 2 640 – meziročně je v něm o 28 miliardářů méně. Jejich celkový majetek se navíc od loňského března zmenšil o půl bilionu na 12,2 bilionu dolarů a polovina členů žebříčku má nižší majetek než v loňském roce.
Proměnilo se také pořadí na absolutní špičce a letošní žebříček má nového krále – titána luxusního zboží a vládce impéria LVMH Bernarda Arnaulta s majetkem v hodnotě 211 miliard dolarů, který si oproti loňsku polepšil o 53 miliard.
Arnault vystřídal na trůně loňského vítěze Elona Muska, jehož jmění se meziročně ztenčilo z 219 miliard dolarů na 180 miliard. Vinu na tom má sám Musk a jeho říjnový nákup Twitteru za 44 miliard dolarů, jeho ztrátu navíc ještě znásobil propad akcií Tesly.
Třetí místo pak pro letošek náleží Jeffu Bezosovi z Amazonu – také on si meziročně pohoršil a jeho jmění se zmenšilo z loňských 171 na 114 miliard dolarů.