Nadace The Kellner Family Foundation manželů Renáty a Petra Kellnerových loni rozdala 89,5 milionu korun. Drží tak svůj obvyklý cíl každoročně poslat do filantropie přes podporu veřejného i soukromého vzdělávání převážně v Česku vyšší desítky milionů. Za posledních deset let to bylo celkem 800 milionů korun.
Vyplývá to z dnes zveřejněné výroční zprávy, do níž napsala úvodní slovo přímo manželka nejbohatšího Čecha. Neopomněla přitom zmínit ani aktuální téma pandemie.
„Kvůli nouzovému stavu se české školství během dnů od základů přeměnilo. Prezenční vzdělávání nahradila online výuka. Jsem přesvědčena, že z tohoto období nám zůstane i mnoho dobrého a systematickou a dlouhodobou péčí se budeme podílet na dalším rozvoji našich studentů i školství v České republice,“ uvedla Renáta Kellnerová.
Filantropii spojené se vzděláváním se věnuje především skrze školu Open Gate School v Babicích u Prahy, kterou s manželem založila. Na tamním gymnáziu studovalo v aktuálním školním roce díky sociálním stipendiím od nadace 97 studentů. Ve finančním vyjádření to je podpora ve výši 41 milionů korun. Šanci studovat na Open Gate od roku 2005 využilo už 53 dětí z dětských domovů, pěstounských rodin nebo zařízení Klokánku.
Desátým rokem zároveň loni pokračoval ve veřejných základních školách projekt Pomáháme školám k úspěchu, jehož vznik nadace Kellnerových v roce 2010 iniciovala a po celou dobu ho také financuje. Pro veřejné ZŠ vyčlenila už 293 milionů.
Projekt má pomáhat měnit prostředí ve školách tak, aby zlepšovalo vzdělávání žáků i profesní rozvoj pedagogů. V roce 2019 získalo prospěch ze 31 milionů korun ve 23 zapojených ZŠ více než 860 učitelů a jejich prostřednictvím také 9500 žáků. Ve druhé polovině roku 2019 získal jasné obrysy plán, jak rozšířit záběr projektu celkem na stovku veřejných základních škol.
Nadace také přes stipendia podporuje studenty vysokých škol. Loni mezi 61 stipendistů rozdělila 10,5 milionu korun.
„Mezi našimi studenty loni nejvíce vynikla Thea Kratochvílová, která zvládla mezinárodní maturitu IB na plný počet 45 bodů a nyní pokračuje ve studiu na britské Univerzitě v Cambridge. Získat plný počet bodů se podařilo Thee a dalším 274 studentům, z celkového počtu 166 465 absolventů IB z celého světa. Je to tedy opravdu velký úspěch,“ pochlubila se Renáta Kellnerová.
Věří, že až se podpoření studenti vrátí do Česka, budou přispívat k jeho zlepšování. S variantou toho, že by zůstali v zahraničí, raději nepočítá.