Obrovský potenciál internetu věcí objevuje stále víc firem, kterým chytrá řešení usnadňují jejich byznys – pomáhají jim zlepšit výkon a snížit náklady finanční i časové. „V budoucnu dojde k masivnímu nasazení senzorů, každá věc bude komunikovat. Česká republika je v NB-IoT sítích špička ve světě a málo se o tom mluví. Máme obrovskou možnost vyvíjet řešení na síti budoucnosti,“ upozorňuje Otto Zeman, technický vedoucí IoT služeb pro firemní zákazníky Vodafonu.
Vodafone provozuje IoT služby na vlastní NB-IoT síti, která je určena čistě pro přenos dat. Internet věcí se umí postarat například o úsporu energií i o zabezpečení, senzory předpovídají údržbu strojů, dohlíží na úrodu a umožňují chytrou správu budov, skladů nebo vozového parku.
Stroje i řidiči pod kontrolou
Společnost Traffictrade je jedním z největších tuzemských přepravců betonu. Víc než 60 vozidel se pohybuje mezi betonárnami a stavbami v celém Česku, firma působí i na Slovensku, v Polsku i Německu. A přehled o svém vozovém parku má právě díky IoT. „Betonu přepravujeme obrovské množství, a i malé provozní ztráty znamenají ve výsledku velké škody. Pomocí online sledování našich nákladních vozů jsme výrazně zvýšili efektivitu přepravy,“ říká Tomáš Kahánek, provozní manažer Traffictradu.
Data z tachografů vozidel se stahují na dálku, umožňují online sledování polohy, automatické vedení knihy jízd, dohled nad řidiči, stavem aut i spotřebou paliva. Systém Vodafonu pro správu své flotily využívají i další firmy, například Pekárna Kabát nebo hračkářský řetězec Pompo.
„Zemědělci mohou ke správě vozového parku využít rozšíření Agro, které umožňuje přímé napojení aplikace na registr půdy. V rámci webové aplikace tak získají přehled o veškeré půdě, kterou spravují, s informacemi o typu půdy, osevu a vykonaných pracích,“ doplňuje Otto Zeman.
In vino internet
IoT řešení pomáhá zlepšovat i kvalitu jihomoravských vín. Vinaři mohou prostřednictvím senzorů na dálku sledovat podmínky na vinici a kontrolovat správné kvašení a zrání vína v sudech nebo tancích. Není problém pokrýt ani velké vinice, kde technologie nepřetržitě monitoruje venkovní teplotu a vlhkost půdy, sílu a směr větru i úhrn srážek. Navíc mohou mít vinaři při výrobě pod kontrolou i data o vnitřních podmínkách, hladině CO2 nebo intenzitě osvětlení.
Chytřejší byznys
Tradiční italská firma Ferroli ukazuje, jak technologie pomáhají s inovacemi produktů i služeb – jeden z největších globálních výrobců plynových kotlů a bojlerů dokázal najít cestu, jak svůj hardware inovovat, aby si udržel pozici na trhu. Výsledkem je designový a zároveň chytrý kotel, který zákazníci mohou zapojit do svých smart domácností.
Možná víc než o samotný kotel jde o „Comfort as a Service“ – zákaznicky orientované služby, které jsou se zařízením spojené. Uživatelé mohou kotel ovládat prostřednictvím aplikace a mají přehled o jeho provozu. Zařízení je zároveň napojené na servisní střediska a technici předvídají případné problémy a na dálku plánují údržbu.
Vodafone firmám, jako je Ferroli, dodává kompletní IoT služby. „Hledat odděleně poskytovatele telekomunikačních služeb, programátory, prostor na serveru a hardware náš zákazník nemusí. Dokážeme pochopit potřeby firmy a navrhnout end-to-end IoT řešení na míru od zařízení přes konektivitu až po vytvoření aplikace a servis,“ říká Viktoria Korabelnikova, obchodní ředitelka Vodafonu pro internet věcí v Česku. Vodafone patří mezi světové lídry v oblasti IoT řešení a pomáhá aplikovat chytré technologie i českým firmám v rámci služeb Vodafone Business.
Budovy pod dohledem senzorů
Základním prvkem v celé IoT skládačce jsou senzory, které využívají výhod speciální úzkopásmové sítě NB-IoT Vodafonu. Čidla vydrží na jednu baterii fungovat bez dalšího servisu několik let a signál pronikne i do míst, kde klasické mobilní sítě nefungují – například pod zem.
Senzory dokážou monitorovat různé veličiny a je možné je nastavit podle konkrétních potřeb. Uplatňují se tak v řadě dalších firem a korporací. Umí třeba běžnou budovu proměnit na chytře řízené firemní sídlo, ve kterém si mohou zaměstnanci přes aplikaci rezervovat parkování, zasedačku i pracovní místo ve sdíleném flexi officu. Snadno se dá ohlídat i obsazenost kanceláří tak, aby odpovídala současným hygienickým požadavkům. Senzory a aplikaci lze také využít pro bezkontaktní předávání dokumentů mezi kolegy v zaměstnání – stačí je uložit do skříňky, zamknout a přes aplikaci dát kolegovi vědět, že si je může vyzvednout.
IoT dnes pomáhá firmám také efektivně monitorovat a řídit spotřebu energií. Vodafone technologii využívá i ve svém pražském sídle. „Vzdáleným odečtem máme možnost ušetřit práci techniků, kteří do této doby měřidla odečítají manuálně. A už během prvních dvou měsíců se nám podařilo odhalit dva případy neefektivního nastavení vzduchotechniky s možností ušetřit až 10 procent nákladů,“ popisuje Otto Zeman z Vodafone Business. Meziročně se daří snižovat energetickou náročnost chytré budovy o pět až sedm procent.
Senzory umí měřit i teplotu, vlhkost a kvalitu vzduchu v jednotlivých místnostech a firmy díky nim mohou mít přehled, jestli se někde zbytečně netopí nebo nesvítí, jestli jsou zavřené vchody a zda nebyla narušena bezpečnost.
Lepší klima v zoo i ve městech
Ukázkou toho, jak se dá prostřednictvím IoT pracovat s energiemi a klimatem, je projekt liberecké zoo, která mění plech na střechách pavilonů za trávníky. Senzory sledují rozdíly v mikroklimatu a zoo vyhodnocuje, jak změna ovlivní prostředí pro zvířata, návštěvníky i okolní přírodu. „Projekt má podle nás velký potenciál. Jeho výsledky mohou motivovat majitele milionů střech k zavedení změn, které pomohou jim i jejich okolí nejen v našich městech, ale díky mezinárodnímu přesahu aktivit liberecké zoo i v zahraničí. Mým plánem je také hned v druhém kroku dostat čidla na další vybrané městské objekty v Liberci,“ říká ředitel Zoo Liberec David Nejedlo.
Liberecký projekt by pak mohl být inspirací pro další města, která hledají cesty, jak v létě zchladit rozpálené ulice.
„IoT je považováno za další technologickou revoluci, která přináší efektivnější budoucnost, a pro spoustu firem IoT řešení otevírá velké možnosti, jak zlepšit výkon a zároveň ušetřit náklady, zdroje i čas,“ dodává Viktoria Korabelnikova.