Neobanka Revolut hlásí tučné investiční kolo, v němž si došla pro 500 milionů dolarů a svou valuaci posunula na 5,5 miliardy dolarů. Stala se tak nejhodnotnějším fintech startupem Spojeného království.

Investici vedl americký venture kapitálový fond TCV, který v minulosti podpořil třeba Facebook, Spotify, Airbnb nebo Flixbus. S novou investicí už do Revolutu nateklo celkem 836 milionů dolarů, tedy přes 19 miliard korun.

Spoluzakladatel a CEO Nikolaj Storonskij u příležitosti investice uvedl, že se firma bude nyní nejvíce soustřeďovat na rozšiřování bankovních služeb v Evropě a navyšování počtu uživatelů, kteří Revolut používají jako svůj každodenní účet. Relativně dlouho byl totiž pro mnohé synonymem jen pro platby v zahraničí.

Mimo to je prý ambicí mířit k ziskovosti. K tomu Storonskij v roce 2018, kdy firma skončila ve ztrátě přesahující 40 milionů dolarů, řekl pro Forbes.cz následující: „Pro mě to v současnou chvíli opravdu není priorita. S propozicí, která je natolik výhodná a prozákaznická, je to téměř jen otázkou škály.“

Spoluzakladatelé Revolutu – Vlad Yatsenko a Nikolaj Storonskij

Dlouholetý bankéř a partner fondu Enern Petr Šmída aktuální zmínku stran ziskovosti chápe. „Revolut má ohromný růst. To, co slyšíme my i od velkých fondů, je ovšem dnes daleko větší pozornost na unit economy a profitabilitu celkem. Valuace vůbec není nízká. Zajímaly by mě další podmínky, za kterých ta transakce proběhla, každopádně jim držme palce,“ komentuje Šmída investici pro Forbes.cz.

A že se Revolut škálovat opravdu snaží – od roku 2018 vyrostl ze tří milionů na deset milionů uživatelů, z 600 zaměstnanců na dva tisíce a představil celou řadu novinek, jako třeba bezpoplatkové obchodování akcií. Poslední zveřejněné tržby (přes 58 milionů liber) znamenají více než 300procentní meziroční narůst.

Obří výzvou bude nepochybně vstup do Spojených států, který firma z londýnského Canary Wharf chtěla realizovat už mnohem dříve, ale kvůli regulatorním záležitostem se expanze zdržela. Na americký trh prý plánuje vkročit v první polovině letošního roku.

Storonskij se též dříve nechal slyšet, že při dosažení valuace 20–40 miliard dolarů začne uvažovat o vstupu na burzu.