Bohatým bral, chudým… Jak se to vezme. Veleúspěšný americký startup pro laické obchodování s akciemi Robinhood je dnes sám bohatý a chce na burzu. Obchodovatelným by se měl stát nejdříve na jaře příštího roku, už teď proto hledá banku, která mu s úpisem pomůže.
Není to poprvé, co se pionýři bezpoplatkového obchodování s akciemi nechali slyšet, že podobný krok zvažují. Robinhood vytvořili v roce 2013 Vladimir Tenev a Baiju Bhatt s cílem zpřístupnit svět financí všem – aplikace tak zprostředkovává nejen obchody s akciemi, ale třeba i se zlatem nebo kryptoměnami.
Díky globálnímu lockdownu se aplikace jen letos na jaře rozrostla o tři miliony účtů, dnes Robinhood využívá přes 13 milionů aktivních uživatelů, nejčastěji z řad mileniálů.
I proto v tomto roce získal Robinhood důvěru investorů v hodnotě téměř miliardy dolarů. Turbulentní rok tak po třech investičních kolech uzavírá s tržní hodnotou 11,7 miliardy.
Davy nezkušených Američanů ale přinesly startupu i vlnu kritiky, která vyeskalovala po smrti dvacetiletého Alexe Kearnse, který spáchal sebevraždu po tom, co se mylně domníval, že v aplikaci dluží více než 730 000 dolarů.
Smrt vysokoškoláka ještě zvýšila obavy nejen investorů, ale i Kongresu. V září navíc aplikaci začala vyšetřovat Komise pro kontrolu cenných papírů.