Aplikaci pro obchodování s akciovými opcemi Robinhood, kterou si oblíbili především mileniálové, vyšetřuje Komise pro kontrolu cenných papírů. Důvod? Robinhood nezveřejnil, že předával pokyny svých klientů externím obchodníkům.
Zprávu přinesl deník The Wall Street Journal a jedná se o další z řady problémů, které spolu s bezprecedentním růstem aplikace přibývají. Robinhood by mohl dostat pokutu ve výši přesahující 10 milionů dolarů.
Vyšetřování se přitom točí kolem rozjezdu Robinhoodu, kdy firma plně nezveřejnila svou praxi prodeje informací o objednávkách svých zákazníků externím obchodním titánům typu Citadel Securities nebo Two Sigma Securities. Na tomto prodeji byl přitom postaven celý byznysový model aplikace.
Ve druhém čtvrtletí se PFOF Robinhoodu, tedy prospěch, který makléřská společnost obdrží za nasměrování příkazů k jiným obchodníkům, zdvojnásobil na 180 milionů dolarů. V jiných makléřských společnostech, jako je Schwab a ETrade, přitom PFOF představuje pouze přibližně 3 až 17 procent příjmů.
Je nepravděpodobné, že by k dohodě s Komisí došlo ještě tento měsíc – podle zdrojů The Wall Street Journal zatím společnost nezačala formálně vyjednávat o výši pokuty.
Navzdory bezprecedentnímu růstu v letošním roce se Robinhood dostal během pandemie pod palbu zejména kvůli dvoudennímu výpadku během oživování trhu na začátku března. Kromě dalších soudních sporů je aplikace také vyšetřována jak Komisí pro kontrolu cenných papírů (SEC), tak Úřadem pro regulaci finančního průmyslu (FINRA).
Společnost navrch čelí kritice za to, jakým způsobem obchoduje s nezkušenými retailovými investory. Část Wall Street se začíná obávat, že společnost až příliš cílí na mladé uživatele, kteří nemusí nutně chápat nebezpečí vysoce rizikového obchodování, a to zejména s opcemi.
Nejvýmluvnější příklad byl také nejtragičtější: dvacetiletý vysokoškolský student Alex Kearns spáchal v červnu sebevraždu, protože se mylně domníval, že v aplikaci dluží více než 730 000 dolarů. Kearnsova smrt vyvolala otázky členů Kongresu o bezpečnosti platformy a zakladatelé Robinhoodu v prohlášení slíbili zpřísnění pravidel, vzdělávací zdroje a upgrady pro své uživatelské rozhraní.
Společnost zároveň oznámila další kolo financování v hodnotě 11,2 miliardy dolarů, a to v době rekordního počtu nových zákazníků a spekulací, že by společnost mohla ještě letos vstoupit na burzu. Jedná se o třetí velkou peněžní injekci do Robinhoodu v posledních čtyřech měsících.