Pražský venture kapitálový fond RockawayX získal 125 milionů dolarů (2,7 miliardy korun) pro svůj nový podílový fond zaměřený na podporu raných startupů založených na platformě Solana. Zpomalujícímu trhu s kryptoinvesticemi navzdory.
Nový fond, který firma v pátek představila veřejnosti, investuje většinu kapitálu do startupů budujících projekty na blockchainové síti Solana. Zájem investorů dokonce převýšil původně plánovanou nabídku a fond tak byl úspěšně uzavřen v prvním čtvrtletí roku 2025, což je významný úspěch vzhledem k současnému ochlazení trhu s kryptoměnami.
Vedle Solany jsou druhou hlavní investiční oblastí fondu také DeFi projekty a infrastruktura.
„Toto kolo financování jsme uzavřeli, protože náš fond z roku 2021 přinesl investorům hotovostní výnosy, přičemž jsme si zároveň udrželi dlouhodobý potenciál u klíčových investic,“ říká Viktor Fischer, zakladatel a CEO RockawayX.
„Stále jsme si ale museli zasloužit důvěru investorů v to, že náš výkon dokážeme zopakovat; nakonec naši investoři věří, že náš přístup postavený na technickém inženýrství nám i nadále přinese ty nejlepší zakladatele a projekty,“ doplňuje Fischer.
Sázka na Solanu
Fond podpořil škálovatelnou blockchainovou síť Solana už v roce 2018. V té době byla ještě jen konceptem.
„Místo abychom investovali do dalších základních blockchainů, jsme se zaměřili na budování aplikací na Solaně a stali se prvními uživateli pro naše zakladatele – od poskytování likvidity přes provozování solverů až po hardwarové služby,“ vysvětluje Fischer postoj fondu.
Praktický přístup se osvědčil. Od roku 2021 fond RockawayX více než zdvojnásobil vklady svých brzkých investorů a jeho aktuální hodnota přesahuje pětinásobek původního kapitálu. Tržní kapitalizace Solany vzrostla od začátku roku 2021 z 86 milionů dolarů na dnešních přibližně 78 miliard dolarů.
Solana
Solana je vysoce výkonná blockchainová platforma navržená pro podporu decentralizovaných aplikací a kryptoměnových projektů. Byla spuštěna v roce 2020 týmem kolem Anatolyho Yakovena a od té doby si získala velkou popularitu díky své schopnosti zpracovat tisíce transakcí za sekundu při velmi nízkých poplatcích.
Fischerova investiční teze je jednoduchá: s rostoucí adopcí stablecoinů budou uživatelé hledat více možností, jak zhodnotit své prostředky, a tedy i aplikace, které jim to umožní.
„Profilujeme se jako investiční firma specializovaná na generování výnosů přímo na blockchainu,“ říká Fischer. RockawayX už nyní provozuje on-chain úvěrový fond v hodnotě sto milionů dolarů, který svým investorům ročně přináší zhruba dvanáctiprocentní výnos.
„Myslím, že Solana musí ještě zapracovat na tom, aby byla vnímána jako platforma generující výnosy, a ne jen jako obchodní platforma,“ dodává Fischer.
Síť každoročně vytváří nové SOL tokeny jako odměnu pro ty, kdo ji pomáhají udržovat v chodu. Validátoři, kteří síť provozují, se o tyto odměny dělí s uživateli, kteří u nich své tokeny „stakují“, tedy zamykají.
Vzhledem k tomu, že tento systém přináší výnos kolem osmi procent, je přibližně 65 procent všech SOL tokenů stakováno.
Naproti tomu na Ethereu je stakováno jen asi 28 procent kryptoměny. Výsledkem je, že na Solaně končí v půjčovacích fondech nebo jiných aplikacích méně tokenů, vysvětluje Fischer.
Investoři však platformě nadále věří. RockawayX v rámci tohoto ekosystému podpořila už více než patnáct projektů (například Kamino Finance, Squads, Fragmetric, Switchboard, DoubleZero) a 1. května v Dubaji otevře akcelerační centrum „Solana City“, které vznikne ve spolupráci se Solana Foundation a vývojářskou firmou Helius Labs zaměřenou na Solanu.
RockawayX celkem spravuje přibližně dvě miliardy dolarů, provozuje vlastní datová centra a zaměstnává 45 lidí, z toho dvě třetiny inženýrů, v kancelářích v Praze, Dubaji a Londýně.