Proč vývoj blockchainu táhnou počítačové hry, jak si za své stablecoiny koupit dům v Detroitu a k čemu je dobré NFT od Porsche? I to vysvětluje Viktor Fischer, šéf největšího kryptofondu Evropy. Přál bych si, aby retail zatím investoval jen do bitcoinu a etheru, všechno ostatní je jen pro insidery, říká.
Ve fondu, který zaštítil svým jménem, spravuje půl miliardy dolarů, přesto pořád zažívá poněkud nevšední situace. „Zrovna včera jsem byl na akci investorů, kde mě prezentovali jako Viktora z největšího kryptofondu v Evropě – a člověk vedle hned povídá: Aha, takže investujete do spekulací,“ vypráví Viktor Fischer v zasedačce RockawayX, v níž vysvětluje specifika světa, který na většinu lidí stále působí jako tajuplná říše za zrcadlem.
Jen je v tomto případě zrcadlem obrazovka počítače a za ní z jedniček a nul povstávají kryptoměny, blockchain, decentralizované finance (DeFi), rugpully, rollupy a mnoho dalšího. Pokud si připadáte jako při čtení slovníku cizích slov, nejste v tom sami. „Můj otec je profesor kryptografie na univerzitě, ale žádnou blockchainovou aplikaci nepoužívá, je to na něj stále komplikované,“ usměje se rodilý Slovák a jeden z nejbystřejších lidí, kteří se u nás kryptu věnují.
„Ale tak to je s každou technologickou inovací včetně internetu či počítačů. Na začátku příliš neroste, geekové jí sice pomůžou, jenže pak inovace nepřeskočí propast retailu, protože ji retail nedokáže používat – Steve Jobs si myslel, ze první aplikací pro počítače budou recepty a počítač bude na kuchyňské lince, Bill Gates jen velmi těžko vysvětloval internet Daveovi Lettermanovi…“
„Jedinou možností, jak tu propast přeskočit, je aplikace. Pak přijde adopce a tak to bude i u krypta.“ Pořád je to složité? Složitý je i byznys RockawayX. Když jsme přesně před dvěma lety Viktora Fischera zpovídali pro investiční číslo roku 2021, řešila se primárně kryptoměna solana, zažívající historický boom. Pak přišel strmý pád solany i bitcoinu.
Spektakulární krachy, při nichž se ze dne na den z krypta vypařily miliardy dolarů. „Stálo mě to tak dvacet let života,“ bilancuje Fischer, ovšem kromě stresu přišel i úspěch. RockawayX spolehlivě vydělává a hlavně: „To, že krypto vůbec ten fucked-up rok 2022 zvládlo, znamená, že je to solidní aktivum, které může přežít všechno. To je pro mě zásadní rozdíl proti roku 2018, kdy jsem vážně měl depresi z toho, jestli krypto vůbec přežije.“
RockawayX samozřejmě neřeší to, zda máte, či nemáte koupit bitcoin, případně v jakém množství. Pohybuje se v daleko vyšších patrech oblasti, která skýtá víc nástrah než slonův tanec mezi vejci. Snad nejlépe to vystihuje situace, kdy s námi Viktor Fischer prochází seznam kryptoměn s nejvyšší tržní kapitalizací a prakticky hned za bitcoinem a etherem už spouští velmi upřímné hodnocení.
„Tahle bude mít problém s regulátory. U této nechápu, proč tady vůbec je. Totální bullshit. Tohle nemá smysl. Spekulace. Blbost.“ Otázek je spousta. Mohou krypto a hlavně blockchain změnit svět? Viktor Fischer tomu zásadně věří a rozhodně není sám, aktuálně činí v tomto směru strategické kroky PayPal či BlackRock, největší správce finančních aktiv na světě.
Lze na tom vydělat peníze? Jistě, jinak by tu nebyl fond RockawayX. Můžete přijít o poslední boty, neboť uvěříte v zázračný zisk z dalších a dalších nových kryptoměn, kterých je na trhu už dvacet tisíc? Bezesporu. „Proto bych si přál, aby retail zatím investoval jen do bitcoinu a etheru a všechno ostatní bylo pro insidery,“ přiznává Fischer.
„Celá oblast se vyvíjí tak překotně, že se mezi investory v kryptosvětě říká: When it’s great, it’s really great. When it’s bad, it’s really bad. Investujeme do startupů ve velmi rané fázi a ještě ve vysoké volatilitě, protože lidé se nedívají na trakce, ale spíš na sociální sítě, cena je často drajvovaná sentimentem. Na to je třeba mít velmi silný žaludek. Ten rollercoaster je opravdu extrémní.“
Jak horská dráha vypadala v předchozích dvou letech?
V listopadu 2021 byla solana na svém absolutním maximu, tou rychlostí jsme byli překvapení a představovala riziko: co velmi rychle vystřelí nahoru, může jít stejně rychle i dolů. Při 250 dolarech byla solana nadhodnocená, proto jsme deriskovali a koncem roku jsme prodali deset procent našich pozic za 33 milionů dolarů, které jsme vrátili investorům.
To ještě pořád bylo dobře, ne?
V březnu 2022 se americký FED rozhodl zvýšit úrokové sazby, celková kapitalizace krypta začala padat, ruku v ruce s širším spektrem tech firem jako Tesla, Meta, Google. V květnu pak začaly ataky na stablecoin UST tím, že se spekulovalo na pád kryptoměny LUNA. Krypto dostalo další ránu kvůli několika bankrotům způsobeným firmami, které obchodovaly na páku.
Což chce vysvětlit.
Za obojím stojí protokol Anchor, který garantoval lidem dvacet procent ročně, ale formou emise tokenů, což bylo neudržitelné. V tom bylo šestnáct miliard dolarů a z toho jedenáct miliard v UST stablecoinech. To všechno se vypařilo. LUNA měla tržní kapitalizaci devadesát miliard dolarů čili 106 miliard pryč. Mělo to efekt zemětřesení. Ve fondu Three Arrows Capital garantovali úroky právě přes LUNA a Anchor, tím pádem přišli o peníze lidí a neměli je jak vrátit.
Takže zkrachovali. Potom zkrachoval fond Genesis, protože půjčoval Three Arrows Capital. Pak se zjistilo, že zkrachovalo i FTX, protože Sam Bankman-Fried sebral peníze lidem, aby zalepil ty předchozí krachy, a tím pádem lidé přišli o dalších sto miliard dolarů. Když to všechno sečteme, jsme hodně přes dvě stě miliard dolarů. To je dost peněz. Tolik by možná uměl zalepit leda Elon Musk. (úsměv)
Co jste tou dobou dělali vy?
Máme nástroje na management rizika, takže když se rozjel pád UST, zachytili jsme to a přes víkend jsme prodali pozici v protokolu Anchor za osm milionů dolarů. Od pondělí nebo od úterý to šlo úplně na nulu.
Zachránili jste osm milionů dolarů přes víkend?
Ano. Ze světa tradičních financí nejsem zvyklý na to, že za dva dny jde firma na nulu. Tohle bylo bleskové.