Je to jako pohled do budoucnosti. To, co Česko a český byznys čeká, až opustíme karanténní opatření a život se vrátí „do normálu“, zažívá Čína právě teď.
Na vlastní kůži to zažívá i český konzultant Jan Smejkal, který dlouhodobě žije v jihočínském Šen-čenu, kde sídlí největší čínské technologické firmy v čele s Tencentem a Huaweiem. Jan pomáhá evropským podnikatelům uspět na čínském trhu, a proto jsme ho oslovili, aby pro Forbes popsal, jak vypadá situace v Číně právě teď.
Dobojováno? Po necelých třech měsících bez zásadního přírůstku nových případů nákazy koronavirem byl Šen-čen prohlášen městem „bez viru“. Pokud už se nějaké nízké jednotky případů objevily, jednalo se vesměs o lidi, kteří se vraceli ze zahraničí – a zachyceni byli hned po příjezdu.
Čínské hranice zůstávají pro cizince uzavřené, a to i tehdy, když chcete cestovat pouze mezi Hongkongem a pevninskou Čínou. Moji známí, frekventovaně cestujícící z Šen-čenu do Hongkongu a zaměstnávající lidi z obou lokalit, říkají, že hranice pro přechod mezi Hongkongem a Šen-čenem by měly být otevřeny příští měsíc.
Podrobné monitorování přeshraničního pohybu však určitě neustane. Jak se to má s dalšími opatřeními?
Roušky
Roušky jsou v Šen-čenu stále nezbytné. Ve veřejném prostoru v zásadě nepotkáte člověka bez roušky, a pokud ano, je to snad jeden případ v milionu. Do supermarketů, nákupních center, posiloven vás bez roušky nepustí. Kontroly obecně nejsou striktní, ale pokud roušku nemáte z nějakého důvodu správně nasazenou, pracovníci daného objektu vás upozorní, případně zaregistrujete podivné pohledy kolemjdoucích.
Lidé jsou zde na nošení roušek zvyklí, a tak se nejedná o nic nového. Pravidla dodržují sami od sebe a dohlížejí na sebe vzájemně.
QR kódy a měření teploty
Při odchodu z domu a po návratu už vám teplotu nikdo neměří, ale všude jinde nepřestává být měření běžné. Například při vstupu do hotelu vám nejen změří teplotu, ale budou požadovat vyplnění online formuláře o vašem pohybu za posledních 14 dní.
U většiny měst v Číně se zdá, že mají nákazu plně pod kontrolou, existuje však ještě pár menších ohnisek, a to především na severu Číny. Tyto lokality jsou považovány za rizikové, a pokud jste je v posledních 14 dnech navštívili, do hotelů či jiných veřejných prostorů vás nepustí.
Většina hotelů, supermarketů, stanic metra či obchodních center implementovala kamerové technologie k měření teploty ve velkém.
A když si objednáte dovoz jídla či kávy, kurýrova teplota je uvedena i v aplikaci. Teplota všech ostatních, kteří přišli do kontaktu s vaší objednávkou, je většinou přiložena k objednávce samotné.
Do práce autem
Zácpy se opět staly denní rutinou, jelikož více lidí upřednostňuje automobil před veřejnou dopravou. Potvrzuje to i relativní nárůst prodejů za poslední dva měsíce – například Tesla v březnu dokonce zaregistrovala nejlepší prodejní měsíc ve své čínské historii.
Některé zdroje uvádějí, že společnost Didi (zdejší Uber) se dostala na 60 až 70 procent poptávky v porovnání s dobou před pandemií. To je podle mého názoru dáno i tím, že Didi nabízí pravidelné a výrazné slevy, klidně až 25 procent. Firma také začala ve spolupráci s partnery nabízet pronájem aut, kdy vás vůz přijde v přepočtu na osm až deset tisíc korun za měsíc.
Metro je oproti únoru a březnu mnohem více vytíženo, a jak se důvěra občanů vrací, občas už zase narazíte na starý známý přetlak.
Bary, eventy a pracovní setkání jsou zpět
Byl jsem až překvapen, jak rychle se bary v Šen-čenu zaplnily. Je vidět, že zábava patří mezi priority mladé generace. Dnes večer jsem okolo jedné barové ulice šel a zdálo se být celkem plno.
Eventy byly ještě před měsícem omezené na 30 lidí, ale tento týden se již začaly objevovat zprávy o tom, že Šen-čen a celá provincie Kuang-tung povolily organizaci konferencí a dalších podobných aktivit.
Kina a divadla v provozu
Ve středu 13. května bylo oficiálně ohlášeno, že kina a divadla budou brzy uvedena do provozu s tím, že diváci budou muset striktně dodržovat „sociální odstup“. Obecná vyhláška umožní maximálně 30procentní naplnění původní kapacity.