Evropský parlament dnes jasnou většinou hlasů znovu odsoudil střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Právně nezávaznou rezoluci, která vyzývá orgány Evropské unie i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro holding Agrofert, podpořilo 505 zákonodárců.
Proti bylo třicet europoslanců a hlasování se zdrželo 155. Před rokem podobné kritické usnesení podpořilo 510 poslanců a proti se jich vyslovilo 53. Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá.
„Žádný střet zájmů v souvislosti s Agrofertem neexistuje. Náš někdejší akcionář Andrej Babiš učinil vše, co po něm zákon o střetu zájmů požaduje, tedy vložil akcie firem do svěřenských fondů a Agrofert neřídí a neovládá,“ uvedl v reakci na rozhodnutí Evropského parlamentu mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Výsledky středečního večerního hlasování dnes na parlamentním plénu oznámila místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová, která spolu s dalšími poslanci zvolenými za Babišovo hnutí ANO hlasovala proti. Většina dalších českých europoslanců rezoluci podpořila.
Schválený text je reakcí na dubnové zveřejnění konečné auditní zprávy Evropské komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i poté, co jej vložil do svěřenských fondů. Firma proto nemá podle komise nárok na dotace ze strukturálních fondů EU.
Europoslanci vyzývají české úřady, aby ochránily peníze českých daňových poplatníků a přiměly Agrofert vrátit všechny neoprávněně vyplacené dotace. Česko by mělo vytvořit spravedlivější a zcela transparentní systém rozdělování unijních dotací, míní evropští zákonodárci.
„Agrofert prohlašuje, že dotace nečerpá neoprávněně. Společnost z dotací nežije a není na nich ani závislá. Pouze, stejně jako jakákoli jiná soukromá firma podnikající v EU a v České republice, využívá všechny zákonné nástroje pro podnikání včetně dotačních titulů,“ vyjádřil se k výzvě Karel Hanzelka.
Dosavadní pravidla podle europoslanců neumožňují zjistit konečné příjemce dotací a vedla k „vytvoření a růstu rozsáhlých oligarchických struktur“. Babiše poslanci vyzývají, aby střet zájmů vyřešil tím, že se buď vzdá funkce, nebo zpřetrhá veškeré vazby na Agrofert.
S tím Agrofert zásadně nesouhlasí a usnesení Evropské komise v oficiálním vyjádření označil za snahu ovlivňovat podnikatelské prostředí v Česku.
„Schválené usnesení je zásahem do svobodného trhu a do rovných podmínek pro podnikání. Účelově diskriminuje pouze jednu vybranou skupinu firem a ohrožuje pracovní místa tisíců jejich zaměstnanců,“ tvrdí mluvčí Hanzelka.
Podle europoslanců by však Evropská komise neměla váhat s využitím nového pravidla umožňujícího zastavit přísun dotací v případě porušování principů právního státu.
Poslanci také chtějí, aby se stejná pravidla pro konflikt zájmů týkala vedle strukturálních fondů také přímých zemědělských dotací. Agrofert patří k jejich největším příjemcům a jejich audit v Česku komise zatím neukončila.