V Česku startuje nový startupový inkubátor, který se soustředí na dosud opomíjenou oblast zdravotnictví. Jmenuje se Caelestinus a stojí za ním Tomáš Studeník, který v Česku rozjel tuzemskou verzi konceptu FuckUp Nights. Z jeho nového projektu ale snad žádný další příspěvek do téhle série nebude.
Propojení zdravotnictví s technologiemi a umělou inteligencí je nadějným oborem, kterému se však zatím většina inkubátorů i investorů vyhýbala – například kvůli vysoké regulaci oboru. A právě to chce Studeník spolu se třemi partnery změnit.
„Jsme jediný inkubátor ve střední Evropě propojující čtyři naprosto různé partnery. Spolupracujeme přímo s IKEM, fakultou biotechnologického inženýrství ČVUT a americkou společností InterSystems, která projekt financuje,“ říká Studeník. Čtvrtým partnerem je jeho konzultační společnost Insane Business Idea.
Do inkubátoru Caelestinus se zatím přihlásilo přes čtyřicet startupů z Česka, Slovenska i dalších zemí regionu. Na konci března bude jasné, která dvacítka z nich se do devítiměsíčního programu dostane.
„Jsou tam jak studenti, kteří mají nápad a chtějí si ho ověřit a rozvinout, tak hotové mladé startupy, které už mají co nabídnout, ale potřebují pomoct s dalšími kroky,“ popisuje Studeník. Jedním ze zájemců je například Viderai, který pomocí umělé inteligence analyzuje oční sítnice.
Startupy mají v rámci programu získat rady od špičkových odborníků z IKEM, ČVUT, mentoři jim poradí s nastavením byznys modelů, k dispozici budou i právní nebo třeba finanční konzultace a také poradenství, které se týká zdravotnických certifikací a podmínek, které musí mladé firmy splnit, aby se vůbec mohly dostat na sice velmi zajímavý, ale také na přísně regulovaný trh.
Mezi hlasy, které budou začínajícím podnikatelům k dispozici, budou třeba i představitelé startupu Carebot Matěj Misař a Daniel Kvak, který je v letošním výběru Forbesu 30 pod 30.
„Nemáme desítky let zkušeností z oboru, ale zato jsme si prošli raketovým rokem se spoustou vítězství, ale i klopýtnutí a slepých uliček. A uděláme vše pro to, aby je nemusel absolvovat kdokoli jiný,“ říká k tomu Misař.
Spolu s Kvakem vyvinuli model neuronové sítě, který lékařům pomáhá s diagnózou například z rentgenu plic. „Před rokem se tady investoři hodně báli jít do zdravotnictví, teď se to postupně mění a pomoct tomu může i nový inkubátor,“ dodává Misař.
Na konci devítiměsíčního inkubačního programu, kterého se můžou startupy účastnit jak fyzicky, tak virtuálně, bude finální představení jednotlivých projektů v IKEM, kde si nápady přijdou vyslechnout investoři například z Pilulka Labu, Credo Ventures a další i mezinárodní aktéři.
Nyní se jedná o pilotní ročník, ale Studeník doufá, že se osvědčí a bude pokračovat dál. Samotný nápad na vznik inkubátoru vzešel z mnoha hackathonů, které pořádal spolu s IKEM.
„Mrzelo nás, že se tam vymyslí a vytvoří zajímavé věci, ale tím to skončí,“ popisuje, co stálo na začátku vzniku Caelestinusu. Ambice má přitom nejen on i partneři velké. „Cílem je postavit jednorožce, který bude zachraňovat a zkvalitňovat životy na celém světě,“ shrnuje Studeník.
Název jeho inkubátoru není rozhodně náhodný: odkazuje na průkopníka moderního přístupu ve zdravotní péči, milosrdného bratra Celestýna Opitze, který v polovině 19. století provedl v Praze vůbec první operaci pacienta pod narkózou.