„Kdyby mi někdo před měsícem řekl, že budeme vedle 3D tiskáren i největším výrobcem ochranných štítů a rozvážet je po celé republice, asi bych si klepal na čelo,“ uvedl svůj nedělní post na facebookovém profilu zakladatel a šéf výrobce 3D tiskáren Prusa Research Josef Průša.
Ten během března na své náklady transformoval a rozjel výrobu z 3D tiskáren na ochranné pomůcky pro zdravotníky, výhledově počítá s produkcí 10 tisíc štítů denně a kvůli alespoň částečnému uspokojení poptávky investoval i do nové vstřikolisové formy.
Nezištná pomoc už firmu vyšla dohromady na nižší miliony korun. „Nechci to ani teď počítat, abych náhodou nepřepadl přes zábradlí terasy, na které stojím,“ řekl i přes to vše dobře naladěný Josef Průša v telefonickém rozhovoru pro Forbes. „Celé to bereme jako výpomoc společnosti,“ hned nato dodal.
Divokých 30 dnů, které způsobilo
pandemické rozšíření viru COVID-19, na jednu stranu paralyzovalo
celou republiku, na druhé straně mobilizovalo mnohé instituce a
firmy k činnostem, které jistě stojí i mimo jejich nejbizarnější
krátkodobé i dlouhodobé plány.
Tak například ČVUT začalo vyrábět filtrační masky FFP3 z masek na šnorchlování v kombinaci s vojenským filtrem, česká technologická scéna začala pod nově vzniklou iniciativou Covid19.cz vyvíjet mimo jiné plicní ventilátory a moravský výrobce lihovin Žufánek se pustil do výroby vlastní dezinfekce, kterou ovšem po zásahu úřadů stáhl.
Dezinfekci před měsícem začali
míchat i v Prusa Research, v té době už ale v hlavách týmu
holešovické firmy začaly vznikat nápady, jak využít to
nejcennější, co ve své hale mají – obrovskou farmu 3D tiskáren,
která běžně tiskne součástky do světoznámých 3D tiskáren.
Dnes už to u něj ale vypadá jako u klasického výrobce zdravotnických potřeb. Během pár dnů bylo totiž rozhodnuto, že část tiskáren začne chrlit pomůcky pro ty nejpotřebnější – zdravotníky. Dnes tak z tiskáren vyjíždějí zejména komponenty pro ochranné štíty eliminující přenos viru skrz kapénky a ty pak firma zdarma distribuuje lidem v první linii.
„Původně jsme slíbili, že darujeme 10 tisíc kusů štítů. Už teď jsme jich ale za 14 dní rozdali 40 tisíc a dalších 120 tisíc (!) kousků nám čeká na vyřízení,“ vypočítává Průša a slibuje, že tím to rozhodně nekončí. Aby člen výběru nejtalentovanějších mladých Čechů Forbes 30 pod 30 uspokojil poptávku, rozhodl se investovat do nové vstřikolisové formy.
„Je to investice stovek tisíc, ale díky ní uděláme od příštího týdne každý den dalších šest tisíc kusů navíc. Dohromady tak s naší tiskovou farmou dáme 10 tisíc kusů denně,“ vysvětluje Průša.
Jak bylo řečeno, tým Josefa Průši pomáhá zdravotníkům nezištně a zadarmo. Denní výroba ale Prusa Research vyjde v současné fázi na 150 tisíc korun, které firma s ročním obratem kolem 1,5 miliardy korun financuje ze svých rezerv. Celkem už se tato „výpomoc společnosti“ vyšplhala na nižší jednotky milionů korun a rozhodně nejde o konečné číslo. Josef Průša chce totiž výrobu držet tak dlouho, jak jen to bude potřeba.
„Sice neplánujeme, že bychom štíty vyráběli neomezeně dlouho, ale po této vlně, kdy ochranné pomůcky potřebují hlavně záchranáři v první linii a pečovatelé nejohroženějších skupin, přijde vlna například otevírání obchodů, kde naše štíty budou mít také svůj smysl. A je rovněž možné, že se virus může na podzim vrátit, což můžeme sledovat i na současných datech z Číny,“ řekl Forbesu Průša.
Třicetiletý podnikatel se doposud bránil tomu, aby výrobu štítů například formou crowdfundingu podpořili i jeho fanoušci či lidé, kterým není zdraví záchranářů lhostejné. „Lidé ale i tak neustále psali s nabídkou podpory, posílali nám do kanceláře různé věci a to mi nepřišlo jako ideální způsob, jak by se vše mělo řešit, proto jsem založil transparentní účet, kam mohou přispívat,“ vysvětluje Průša.
A hned dodává: „Nechci peníze od lékařů a dalších, kteří ochranné pomůcky zoufale potřebují – u nich budu radši, když nám pošlou zpětnou vazbu z praxe nebo třeba fotku.“ Na transparentním účtu se v pondělí od dobrovolných dárců sešlo už čtvrt milionu korun.
Peníze ale nyní nejsou to hlavní, co by Josefa Průšu trápilo. V současné době shání materiál na hledí štítů za účelem zajištění plynulosti výroby. „Pokud víte o někom, kdo je schopný dodávat materiál na hledí štítů (desky PET-G 0,5–0,75 milimetru + další varianty: PET-G Hipex, PET-G Vivak nebo deska Makrofol 0,5 milimetru), dejte nám vědět. Bohužel dochází a další termíny dodání prý jsou až za tři týdny,“ vyzývá na Facebooku.
Ochranné štíty z Prusa Research už chrání personál například v Nemocnici Na Bulovce, Ústřední vojenské nemocnici v Praze, ve Fakultní nemocnici v Plzni nebo v nemocnici v Českých Budějovicích.
A minimálně i několik tisíc zdravotníků mimo Česko, Prusa Research totiž uvolnil open source model štítů, které tak mohou tisknout fanoušci 3D tisku po celém světě. Dle Průši se už tak děje například ve Velké Británii, Francii, Španělsku nebo ve Spojených státech.
„Roztiskli jsme celou planetu,“ uzavírá se smíchem.