Jeden z nejzachovalejších exemplářů světa, který je běžně přístupný jen pár lidem, bude mít možnost vidět kdokoli. Historická poštovní známka rumělkový Merkur bude od úterý 12. listopadu součástí filatelistické výstavy v pražské Point Gallery.
Výstava představí i zkusmé tisky první známky světa Penny Black, dopisy s modrým Mauriciem, unikátní přetisk Pošta Československá 1919 a fascinující Facing Slip, poštovní lístek pocházející z paluby Titanicu.
„Je mimořádná nejen tím, že vystavujeme rarity, které celosvětově existují pouze v několika exemplářích, ale že přinášíme i jejich zajímavé příběhy a historický kontext. Většina je prezentována veřejnosti vůbec poprvé,“ popisuje zakladatel Odborné společnosti filatelistických studií David Kopřiva.
Zrak většiny lidí se však upíná na rumělkový Merkur, který soudní znalec David Kopřiva ocenil na dvanáct milionů korun.
Světová i evropská rarita, jak se o známce často mluví, vyšla v březnu roku 1856 za vlády císaře Františka Josefa I. Získat ji do Česka trvalo desítky let, nakonec se v průběhu letošního jara povedlo dokončit privátní prodej známky s majitelem z Rakouska.
Rumělkovým Merkurem se mohou pochlubit pouze dva soukromí sběratelé na světě. V září letošního roku známku získal textilní průmyslník a filatelista Zdeněk Matějovský. Majitel firmy Matějovský s půlmiliardovými tržbami má podle soudních znalců jednu z nejhodnotnějších, ne-li vůbec nejcennějších sbírku známek v Česku.
„Je to pro mě koníček, vášeň, volnočasová záležitost, ale je pravda, že je to už i zajímavá alternativní investice. Jsou v tom velmi dobře uložené peníze. Za těch pětadvacet let, co intenzivně sbírám a soustavně se sbírce věnuji, šly ty známky několikanásobně nahoru,“ řekl letos v září Forbesu Zdeněk Matějovský.