V Česku bylo ke konci února 12 657 firem, ve kterých měli majoritní podíl ruští vlastníci. Za poslední tři roky se jejich počet snížil o patnáct procent. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF. Rusové jsou tak stále jedni z nejčastějších zahraničních vlastníků firem v Česku, ačkoli jim podnikání v Evropské unii znesnadňují sankce kvůli ruské agresi na Ukrajině.

„Přestože Evropská unie uvalila na Ruskou federaci sankce, podnikání jejích občanů v České republice to výrazně neomezilo a počet firem s ruskými vlastníky klesá pomalu. V Česku lze nalézt i dvě telekomunikační společnosti, kde mají minimálně poloviční podíl Rusové, a které jsou majetkově propojené,“ uvedl analytik aplikace Cribis Jan Cikler.

V čistě ruském vlastnictví bylo podle aktuálních dat více než deset tisíc firem. Jejich počet za tři roky klesl o téměř dva tisíce, tedy o šestnáct procent. V řadě případů jsou vlastnické vazby velmi komplikované a nelze dohledat konečného vlastníka. „Skutečný počet firem, které mají ruské majitele, proto může být i vyšší,“ podotkl Cikler.

Lidé, kteří v těchto firmách figurují jako majitelé nebo spolumajitelé, mají nejčastěji adresu v Česku a na Ukrajině. Evidovány jsou také osoby s adresou v Rumunsku, Arménii nebo Izraeli. „Lze také nalézt konečné vlastníky se jménem, které naznačuje, že jde o Rusy, ale nelze identifikovat státní příslušnost osob,“ doplnil Cikler.

Největší společností, která zdánlivě převedla majetek do zahraničí, je firma Safina, která se zabývá zpracováním drahých kovů.

Podle poslední zveřejněné účetní uzávěrky měla v roce 2022 tržby přes dvě miliardy korun. Uváděla, že 27 procent tržeb měla v České republice a tři čtvrtiny tržeb v ostatních zemích Evropské unie. Majetkové vazby v současnosti vedou na Kypr, ale podle evidence skutečných majitelů je konečným vlastníkem ruský občan.

Podobný příklad nalezl CRIF u dvou telekomunikačních společností IPVOIP a TeleConnect CZ, které sídlí v Praze. Mají stejného majitele, který je prokazatelně z Ruska, i když podle posledních změn v obchodním rejstříku uvádí adresu na Kypru nebo v Řecku.

IPVOIP za rok 2023 vykázala tržby 1,95 miliardy korun. Společnost TeleConnect CZ měla za stejné období tržby přes 3,1 miliardy korun a zisk téměř patnáct milionů korun.

V Česku jsou tři firmy s ruskou stopou, jejichž roční obrat se pohybuje mezi půl miliardou až miliardou korun. Mezi nimi je společnost Arako, která se věnuje mimo jiné i výrobě armatur pro jadernou energetiku. Uvádí, že je od roku 2007 součástí strojírenské divize ruské státní firmy Rosatom. Za rok 2023 se její tržby meziročně zvýšily o téměř třetinu na více než půl miliardy korun.

Nejvíce firem, které mají ruské vlastníky, se věnuje obchodu a nakládání s nemovitostmi. V návaznosti na ruskou invazi na Ukrajinu uvalila Evropská unie od 24. února roku 2022 na Rusko rozsáhlé sankce, kterými rozšířila už existující opatření proti Rusku platná od roku 2014 v souvislosti s anexí Krymu.

https://forbes.cz/vytvorila-silnou-firmu-ted-chce-alexandra-kala-dostat-cesko-mezi-technologickou-elitu/