Na konci května padlo rozhodnutí o embargu, kterým se evropští lídři snaží snížit závislost svých zemí na surovinách ruského agresora. Česko, Maďarsko a Slovensko tak přesunuly veškerou svoji pozornost na jižní větev ropovodu Družba, která zmíněnou trojici ruskou ropou zásobuje a která má vyjednanou dočasnou výjimku.
4. srpna však Ukrajina tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba zastavila. Informoval o tom ruský provozovatel ropovodů Transněfť.
Západní sankce podle něj znemožnily ruské straně uhradit tranzitní poplatky, kdy se v červenci zaslaná platba ukrajinskému provozovateli ropovodů Ukrtransnafta za srpnový tranzit vrátila zpět na jeho účet. Kyjev zatím záležitost nekomentoval.
Dohoda společností Transněfť a Ukrtransnafta o tranzitu ruské ropy přes ukrajinské území podle agentury Bloomberg vyžaduje, aby byly tranzitní poplatky uhrazeny s předstihem a v plné výši. Firma Transněfť uvedla, že se snaží získat povolení pro realizaci transakce a že rovněž zkoumá alternativní možnosti, jak poplatky uhradit.
Podle společnosti Mero, která je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu, by se dodávky do Česka měly obnovit během několika dní.
Firma dodala, že není třeba zvažovat aktivaci nouzových zásob ropy ze Správy státních hmotných rezerv, jelikož je zásobování rafinerie společnosti Unipetrol v Litvínově zajištěno z operativních zásob umístěných na centrálním tankovišti v Nelahozevsi.
Slovenský přepravce ropy Transpetrol i bratislavská rafinerie Slovnaft potvrdili, že ropa neteče ani na Slovensko.
Ceny ropy na světových trzích po zprávě o přerušení tranzitu rostou. Severomořská ropa Brent si připisuje více než procento a blíží se k 98 dolarům za barel. V březnu se jeho cena kvůli obavám z dopadů války na Ukrajině vyšplhala až na 139 dolarů za barel. Minulý týden sestoupila až na necelých 93 dolarů, čímž se vrátila na úrovně z doby před 24. únorem.