Rusko začne příští týden testovat používání digitálního rublu mezi spotřebiteli. Oznámila to ruská centrální banka. Země, která kvůli loňskému útoku na Ukrajinu čelí rozsáhlým hospodářským sankcím, by pomocí digitální měny chtěla rozšířit své možnosti pro mezinárodní platby, uvedla agentura Reuters.
Rusko v posledních letech podobně jako další země vyvíjí digitální měnu centrální banky s cílem modernizovat finanční systém a potlačit kryptoměny, jako je například bitcoin. Podle amerického institutu Atlantická rada zatím CBDC zavedlo jedenáct zemí, včetně Nigérie a několika států v Karibiku. Řada dalších zemí provádí rozsáhlé testy používání takovéto digitální měny.
Rusko už delší dobu testuje používání digitálního rublu v bankách. Nová fáze testů bude podle centrální banky zahrnovat zřízení digitálních peněženek a uskutečňování nákupů a převodů v digitálních rublech zhruba mezi 600 spotřebiteli a třiceti podniky z jedenácti měst.
První náměstkyně guvernérky ruské centrální banky Olga Skorobogatová uvedla, že systém digitálního rublu ve finále umožní Rusku rozvíjet přeshraniční platby s jiným zeměmi používajícími digitální měny. Moskva plánuje plošné zavedení digitální měny v roce 2025. V příštím roce má centrální banka v úmyslu rozšířit počet finančních institucí, které jsou do systému zapojeny, uvedl Reuters.
Rusko nyní potřebuje rozvíjet svou platební infrastrukturu, protože ruský finanční sektor se stal jedním z terčů sankcí, kterými západní země reagovaly na invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Západní země loni v rámci sankcí mimo jiné zablokovaly předním ruským bankám přístup do mezinárodního platebního systému SWIFT.