Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se ve čtvrtém čtvrtletí po dalším zpřesnění údajů zvýšil v přepočtu na celý rok o 3,4 procenta. To je o 0,2 procentního bodu více, než uváděl odhad z konce února.
Ve své zprávě to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. Analytici v anketě agentury Reuters čekali potvrzení odhadu. Ve třetím čtvrtletí růst činil 4,9 procenta.
Americká ekonomika je největší na světě a růst ve čtvrtém čtvrtletí byl i přes vyšší úrokové sazby stále svižný.
Ekonomice pomohly vyšší spotřebitelské výdaje, vývoz a podnikové investice do budov a softwaru. Šlo o šesté čtvrtletí v řadě, kdy hospodářství rostlo tempem vyšším než dvě procenta ročně.
Za celý loňský rok vzrostla americká ekonomika o 2,5 procenta, zatímco o rok předtím růst činil 1,9 procenta.
Podle prognostického modelu vydaného Federální rezervní bankou v Atlantě se předpokládá, že v aktuálním čtvrtletí od ledna do března poroste ekonomika tempem 2,1 procenta ročně.
Odolnost ekonomiky v posledních dvou letech opakovaně popírala předpovědi, že růst úrokových sazeb, které americká centrální banka (Fed) zvyšovala v boji proti inflaci, povede k vlnám propouštění a pravděpodobně k recesi.
Od března 2022 zvýšil Fed základní úrok jedenáctkrát, a to na třiadvacetileté maximum 5,25 až 5,50 procenta, čímž podnikům a domácnostem výrazně zdražil půjčky.
Přesto ekonomika stále rostla a zaměstnavatelé stále nabírali nové zaměstnance. Loni zaměstnavatelé nabízeli v průměru 251 tisíc nových pracovních míst měsíčně, od prosince do února pak 265 tisíc míst měsíčně.
Zároveň neustále zpomaluje inflace. Po dosažení vrcholu 9,1 procenta v červnu 2022 klesla na 3,2 procenta, i když stále zůstává nad dvouprocentním cílem Fedu.
Kombinace silného růstu a zmírňování inflace vyvolala naději, že se Fedu podaří dosáhnout takzvaného měkkého přistání, kdy zdolá inflaci, aniž by vyvolal recesi.