Kde bylo nejlepší mít peníze v roce 2024? I když to na začátku loňského roku mohlo pro investory vypadat, jako když míří na párty těsně před zavíračkou, opak se nakonec ukázal pravdou. Peníze vydělávaly prakticky všude, snad jen s výjimkou polštáře, některých dluhopisů a spořicích účtů, kde začala úroková sazba naopak opět povážlivě klesat. Kde jste mohli vydělat nejvíc?

Přelom roku je mimo jiné časem zúčtování. Převážily v něm výnosy z vašich investic nad náklady ušlé příležitosti? I když dával loňský rok na svém počátku hodně namixované signály posílené geopolitickou nejistotou, nakonec se nesl ve znamení masivního růstu rizikových aktiv a paradoxně se dařilo i jindy acyklickému zlatu, které profitovalo z nejistoty ve světě a nákupů centrálních bank.

Kdo nakonec shrábnul bank?

Začít můžeme třeba právě jindy konzervativním zlatem, které zakončilo rok s nejvyšším zhodnocením za více než dekádu. Cena zlata vyjádřená během roku 2024 vzrostla téměř o více než 26 procent a od začátku roku prolomila čtyřicet nových cenových vrcholů.

Největší okamžik slávy pak zlato oslavilo na konci října, kdy zhodnocení od začátku roku dělalo 35 procent a cena za trojskou unci se blížila částce 2790 dolarů. Rekordní byla také poptávka po něm, která ve třetím čtvrtletí roku podle dat World Gold Council historicky poprvé překročila sto miliard dolarů.

Zlato si také vedlo nepatrně lépe než hlavní americký akciový index S&P 500 (index 500 amerických firem s největší kapitalizací), který si navzdory pokračujícímu povyku okolo umělé inteligence za stejné období polepšil „jen“ o 28 procent. Proč uvozovky? Pokud vás nepřesvědčil růst procentuální, možná by vás mohl zaujmout bodový růst indexu. Rok totiž začínal okolo hladiny 4700 bodů a ke konci roku se pohyboval kolem šesti tisíc bodů.

Pokud byste ale vsadili na akcie právě z tohoto indexu jako na nejrychleji se zhodnocující loňská aktiva, byli byste nejspíš docela zklamaní. Ani akcie firem z pověstné velkolepé sedmičky, která poslední dva roky index táhne, to totiž tentokrát mezi firmami s valuací nad miliardu dolarů nedotáhly na největší skokany. „Zklamala“ mezi nimi dokonce i společnost Nvidia, která se k našemu rozhodnému datu stačila od začátku roku zhodnotit „pouze“ o 185 procent.

Akcie velkolepé sedmičky tolik nezářily. Zdroj: TradingView


Na které miliardové firmy se tedy loni vyplatilo vsadit místo toho? Podívali jsme se na zoubek desítce nejúspěšnějších. Vycházeli jsme z dat, která byla platná k 31. prosinci 2024.

1. GeneDx Holdings (WGS): 2685 procent

Sektor: biotech
Kapitalizace: 2,1 miliardy dolarů

Vítězem loňské akciové rally je společnost GeneDx, která, jak se zdá, dokonce vzdoruje probíhající prosincové korekci, jež zastihla prakticky všechna riziková aktiva. Možná proto, že za sebou nemá jen přísliby budoucích zisků, ale také výsledky. Firma dodává na trh špičkové exomové a genomové testy, které pomáhají analyzovat komplexní genomická data.

Využití je napříč medicínou a farmaceutickým průmyslem obrovské. Umožňuje zvyšovat efektivitu medicínských systémů, pomáhá akcelerovat vývoj léků, umožňuje převádět genetická data do diagnóz a tak dále.

V dubnu společnost vykázala 77procentní meziroční nárůst tržeb z genomových testů a zvýšila na základě toho svůj celoroční výhled tržeb. Investoři se od té doby mohou zbláznit a akcie s tickerem WGS jsou od té doby horkým zbožím. Zatím, zdá se, oprávněně, společnost totiž na konci října potvrdila další růst zisku, což akcie poslalo na nová maxima. Zajímavé je, že ještě loni bychom našli společnost spíše mezi akciovými propadáky. Akcie firmy zažívaly medvědí trh prakticky nepřetržitě od února 2021.

2. Sezzle Inc. (SEZL): 1142 procent

Sektor: fintech
Kapitalizace: 1,4 miliardy dolarů

Sektor odložených plateb sice na první pohled vypadá jako již dost přeplněný a zralý na pořádnou konsolidaci, to ale nezabránilo akciím na Nasdaqu kotované společnosti Sezzle předvést před prosincovou korekcí pořádnou rally. Sezzle je fintech, který nabízí BNPL (kup teď, zaplať později) půjčky na splátky, které umožňují platit za nákupy v průběhu času bez úroků.

Sezzle je stále v rozjezdové fázi, má dnes okolo 307 000 aktivních zákazníků a za posledních dvanáct měsíců uskutečnilo transakce s touto platformou zhruba 2,6 milionu spotřebitelů. A proč loni akcie společnosti tak moc vyrostly? Klíčem nejspíš bude poslední reportované čtvrtletí, kdy společnost vykázala 40,6procentní růst tržeb a čistý zisk 15,4 milionu dolarů.

Akcie firmy tak od začátku roku vyrostly o 1142 procent a v době nejprudší investiční horečky, která odstartovala v listopadu, svítilo investorům dokonce zhodnocení přesahující 2000 procent. Kdo v tento okamžik prodal, rozhodně neprohloupil, společnost totiž celý listopadový zisk během prosince zase odmazala.

3. Dave (DAVE): 1026 procent

Sektor: fintech
Kapitalizace: 1,2 miliardy dolarů

Neobanka Dave, do které na jejím začátku nasypal peníze dolarový miliardář Mark Cuban, je potvrzením známého jevu, že s menší kapitalizací se dá stoupat mnohem rychleji. Rychlý byznysový růst loni přilákal investory a ti od začátku roku vyhnali akcie fintechu nahoru o 1076 procent.

Dave je fintechová služba, která o sobě tvrdí, že pomáhá uživatelům vyhnout se nepříjemnostem a zbytečným nákladům spojeným s tradičním bankovnictvím. Méně finančně gramotným uživatelům například poskytuje nástroj pro sestavování rozpočtu, který umožňuje spravovat účty a zabraňuje nadměrným výdajům, nebo produkt ExtraCash, který poskytuje hotovostní zálohy a pomáhá uživatelům vyhnout se poplatkům za přečerpání účtu.

Vedle toho nabízí také například platformu Side Hustle, která funguje jako pracovní nástěnka pro pracovníky v oblasti sdílené ekonomiky.

4. Longboard Pharmaceuticals (LBPH): 895 procent

Sektor: biotech
Kapitalizace: 2,3 miliardy dolarů

Na čtvrtém místě se umístila biofarmaceutická společnost, jejímž největším želízkem v ohni je lék bexikaserin (LP352) na léčbu neurologických onemocnění. Ten je zatím velkou nadějí pro budoucí léčbu záchvatů spojených s vývojovými a epileptickými onemocněními mozku. Patří sem třeba Dravetův syndrom, Lennox-Gastautův syndrom (LGS), komplex tuberózní sklerózy a další epileptické poruchy.

Akcie Longboardu patřily už na začátku roku mezi nejvýkonnější akcie, když ale v říjnu farmaceutická společnost Lundbeck oznámila akvizici Longboardu za 2,6 miliardy dolarů, bylo vymalováno. Po zprávě o dohodě o odkupu za šedesát dolarů za akcii si akcie od začátku roku polepšily o 895 procent.

5. AppLovin Corporation (APP): 742 procent

Sektor: technologie
Kapitalizace: 112,56 miliardy dolarů

AppLovin z amerického Palo Alta je náš starý známý. Mezi největšími skokany roku bychom jej totiž našli již loni. Platforma pro vývojáře mobilních aplikací, která umožňuje prodávat a dále rozvíjet jejich aplikace skrze celou škálu analytických nástrojů, se totiž stala zprvu nenápadným a nyní již více zřejmým vítězem jízdy na vlně umělé inteligence.

Skok v kapitalizaci společnosti za rok je ale tentokrát pořádný. Zatímco loni na konci roku, za který si akcie společnosti polepšily o tři sta procent, dělala tržní kapitalizace 14,5 miliardy dolarů, po loňském roce a růstu akcií o 742 procent se kapitalizace zvýšila na 112,5 miliardy dolarů. Ještě impresivněji vypadá růst za oba roky, přesahuje totiž tři tisíce procent.

Růst začal již loni po úspěšném zavedení reklamního enginu AXON 2.0, založeného na umělé inteligenci, příjmy ale nezklamaly ani loni a investoři tak mají pocit, že sázejí na osvědčeného koně. Firma sama předpokládá, že by si mohla dlouhodobě udržet roční růst tržeb přes dvacet procent.

6. Intuitive Machines (LUNR): 641 procent

Sektor: průzkum vesmíru
Kapitalizace: 1,75 miliardy dolarů

Na burzu se dostala trochu omylem, ale od té doby tam pěkně vyvádí. Intuitive Machines sama o sobě prohlašuje, že je firmou, která se zabývá průzkumem vesmíru. Veřejně obchodovaná společnost se z ní stala v únoru 2023, kdy vstoupila na burzu prostřednictvím fúze s účelovou akviziční společností (takzvaná SPAC), která již kotovaná byla.

Start obchodování byl ale poměrně problematický a dlouhodobým investorům přinesl spíše zklamání. Loni se akcie vesmírné firmy nejprve pokusily o návrat na oběžnou dráhu v únoru, byl to ale falešný start.

Podařilo se to až v listopadu, kdy investory příjemně překvapila zpráva o 359procentním růstu tržeb za třetí čtvrtletí a nevyřízené zakázky za 316 milionů dolarů. Tento úspěch ale jde téměř výhradně na vrub jedinému zadavateli. V září totiž firma získala desetiletý kontrakt v hodnotě až 4,82 miliardy dolarů od americké veřejné agentury NASA. Společnost má pro NASA poskytovat komunikační a navigační služby v oblasti blízkého vesmíru.

7. Root (ROOT): 600 procent

Sektor: pojišťovnictví/technologie
Kapitalizace: 1,1 miliardy dolarů

Pojišťovny jsou poměrně konzervativní byznys a mezi skokany roky bychom je spíš nečekali. Root na to jde ale trochu víc od lesa. Využívá velká data a jejich analýzu k poskytování personalizovaných pojistných produktů. Firma působí výhradně v USA, konkrétně ve 34 státech, a její aplikace již shromáždila více než 29 miliard kilometrů jízdních dat, která následně využívá ve svých nabídkách autopojištění.

Jako jeden z mála skokanů loňského akciového žebříčku zaznamenala prudký akciový růst již v únoru, kdy společnost vykázala rekordní tržby a výrazný pokles čistých ztrát. Akcie opět posílily o 69 procent na konci října, když firma vykázala působivá čísla i za třetí čtvrtletí a překlopila se historicky poprvé do kvartálního zisku. Na konci listopadu hodnota akcií nakrátko překonala zemskou gravitaci a akcionáři zaznamenali zhodnocení od začátku roku o více než 940 procent, to ale v prosinci vystřídala prudká korekce.

8. Summit Therapeutics (SMMT): 585 procent

Sektor: biotech
Kapitalizace: 13,2 miliardy dolarů

Mezi další skokany roku se vloudila také jedna biotechnologická společnost – Summit Therapeutics. Firma, která vyvíjí bio farmaceutické přípravky pro léčbu infekčních onemocnění, je na trhu 21 let a zatím nemá žádné příjmy a žádné schválené léky. Její tržní kapitalizace přesto loni rostla rychleji než kolonie streptokoka na Petriho misce. Může za to přípravek SMT112, kterému ale většina lidí neřekne jinak než Ivonescimab.

Ten totiž momentálně patří mezi horké favority pro potenciální léčbu některých druhů rakoviny. Konkrétně pozdní fáze klinických studií naznačuje, že by se lék mohl stát volbou číslo jedna pro léčbu metastazujícího nemalobuněčného karcinomu plic. Summit Therapeutics získal licenci na ivonescimab v prosinci roku 2022 od čínské bio farmaceutické firmy Akeso a má právo uvádět tento lék na trh ve Spojených státech, Kanadě, Evropě, Japonsku, Latinské Americe, Africe a na Blízkém východě.

9. MicroStrategy (MSTR): 479 procent

Sektor: technologie
Kapitalizace: 74,18 miliardy dolarů

Na předposledním místě našeho žebříčku vítězů nalezneme společnost, kterou byste možná uhodli sami. Ano, je jí na začátku roku nepravděpodobný vítěz, dlouhodobě ztrátová business intelligence firma MicroStrategy, kterou drží nad vodou to, že v roce 2020 chytře vsadila na bitcoin. Nyní s využitím pákového efektu, který financují jiní, tuto sázku násobí.

Zájemcům prodává levnou volatilitu, konkrétně alternativní způsob expozice volatilitě bitcoinu (podobně jako spotová ETF, ale bez jejich správních poplatků) a, což se poslední rok ukázalo jako ještě mnohem zajímavější, svých vlastních akcií.

A přinejmenším zatím jí to fungovalo. Za měřené období se samotný bitcoin od začátku roku zhodnotil o 152 procent, zatím akcie MicroStrategy se dostaly na dohled pěti stům procentům. Firma také bude zařazena do indexu Nasdaq 100.

MicroStrategy dnes žene nahoru fakt, že nakupuje do rezerv bitcoiny pomocí pákového efektu. Jen za poslední dva měsíce utratila za jejich nákup 17,5 miliardy dolarů. Pro srovnání v lednu spuštěná spotová americká bitcoinová ETF za stejné období zaznamenala jen 16,5 miliardy dolarů čistého přílivu kapitálu.

Většina hotovosti pramení z jediného zdroje, tedy od kupců jejích konvertibilních dluhopisů s nulovým úrokem. MicroStrategy totiž přišla na způsob, jak super levně získávat další dolary, které z největší části obratem investuje do bitcoinu. Získává tak levnou likviditu výměnou za expozici a zájemci pak spoustu levné volatility.

10. NuScale Power (SMR): 453 procent

Sektor: energetika
Kapitalizace: 4,65 miliardy dolarů

Malé modulární nukleární reaktory bezesporu patřily k buzzwordům roku. A relativně malá energetická společnost NuScale, která takové reaktory navrhuje a prodává, z toho těžila, nikoli však energii, ale investorský a spekulativní kapitál.

Hodně jí v tom však pomohla americká vláda. V roce 2024 totiž ministerstvo energetiky USA oznámilo plán investovat devět set milionů dolarů na podporu nasazování technologií malých modulárních reaktorů III či vyšší generace. Do rozjetého vlaku jménem SMR také postupně naskakují obří americké technologické společnosti jako Microsoft, Amazon či Google, které chtějí pomocí malých modulárních reaktorů vyřešit převis energetické poptávky kvůli provozování generativní umělé inteligence a současným limitům energetické sítě.

Tyhle firmy tak byly investorsky daleko zajímavější než tolik skloňovaná kryptoaktiva, na která se díváme v samostatném článku. Snad s výjimkou meme coinu PEPE, který vznikl v roce 2023, se ale žádnému kryptoaktivu s rozumnou kapitalizací (my jsme si určili jako minimální hranici alespoň šest miliard dolarů) nepodařilo zopakovat úspěch uvedených nejlepších akciových skokanů.

PEPE se podařilo do 16. prosince od začátku roku zhodnotit o 1365 procent, za čestnou zmínku stojí také token XRP, který přinesl zhodnocení 255 procent, dogecoin s 274 procenty a kryptoměna SUI, která by se s 415 procenty od začátku roku spolu s PEPE coinem do výše uvedené desítky také kvalifikovala.