Hrubý domácí produkt (HDP) Ukrajiny loni vzrostl o 2,9 procenta. Tempo růstu tak zpomalilo z 5,5 procenta v roce 2023. Letos očekává mezinárodní měnový fond zvýšení HDP o dvě až tři procenta. Ukrajinský rozpočet letos počítá s růstem ekonomiky o 2,9 procenta.
Ukrajinská ekonomika zažívá zpomalení od druhého čtvrtletí loňského roku. Může za to hlavně ostřelování infrastruktury, nedostatek elektřiny, strukturální problémy na trhu práce a další negativní faktory související s válečným konfliktem. Ukrajina se od února 2022 brání rozsáhlé ozbrojené agresi sousedního Ruska.
Finanční výbor ukrajinského parlamentu se domnívá, že vzhledem k současným trendům hospodářského růstu bude reálný HDP Ukrajiny letos o dvacet procent nižší než v roce 2021, tedy před ruskou invazí na Ukrajinu, s výjimkou dočasně okupovaných území nebo oblastí zasažených válkou.
V roce 2022 se ukrajinská ekonomika v důsledku ruské vojenské invaze propadla zhruba o třetinu. Předválečné úrovně má HDP podle finančního výboru dosáhnout nejdříve v roce 2034.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho rodina si loni podle majetkového přiznání vydělali 15,2 milionu hřiven (asi 8,5 milionu korun), včetně příjmu ze splacených státních dluhopisů ve výši 8,6 milionu hřiven.
Příjem rodiny hlavy státu se loni skládal z prezidentova platu, bankovních úroků a příjmu z pronájmu soukromé nemovitosti. Celkem tyto příjmy dosáhly 6,7 milionu hřiven. Růst příjmů oproti předchozímu roku kancelář vysvětlila tím, že nájemné bylo placeno v plné výši. Z hlediska hotovosti, nemovitostí a aut se majetkové poměry prezidentovy rodiny zásadně nezměnily.
Zelenskyj v září 2023 vetoval zákon, který by po dobu jednoho roku utajoval majetková přiznání veřejných činitelů. „Vetoval jsem zákon přijatý Nejvyšší radou (ukrajinským parlamentem), který předpokládal omezení elektronického majetkového přiznání. Důvod je jasný. Majetková přiznání by měla být otevřená. A to okamžitě. Ne až za rok. Registr musí být otevřen hned teď,“ napsal Zelenskyj na sociální síti X.
Protikorupční aktivisté či opoziční zákonodárci tvrdili, že zákon by mařil hlavní účel majetkových přiznání, kterým je vyvození odpovědnosti veřejných činitelů. Veřejnou petici, která vyzývala Zelenského k vetování zákona a otevření rejstříku majetkových přiznání veřejnosti, během několika dní podepsaly desítky tisíc lidí.
Mezinárodní měnový fond označil návrat povinných majetkových přiznání – pozastavených po vpádu ruských vojsk v únoru 2022 – za jedno z kritérií pro vyplacení části balíčku finanční pomoci válkou zmítané zemi ve výši 15,6 miliardy dolarů (358 miliard korun). Boj proti úplatkářství rovněž patří k podmínkám pro vstup Ukrajiny do Evropské unie. Ukrajinská vláda jej označila za prioritu hned po odražení ruské invaze.