Čistý zisk skupiny ČSOB loni vzrostl o devět procent na 17,5 miliardy korun. Objem aktiv pod její správou rovněž stoupl, a to o sedm procent na 308 miliard korun.
Generální ředitel skupiny ČSOB Aleš Blažek uvedl, že loňské výsledky překonaly roky 2021 i 2020 a zaostaly za rokem 2019 pouze kvůli tomu, že tehdejší výsledek ovlivnila akvizice Českomoravské stavební spořitelny. „Za loňským dobrým výsledkem stojí silná trojka – růst vkladů, úvěrů i investic. Na vynikající úrovni jsme udrželi i kapitál a likviditu,“ uvedl. Počet klientů jedné z největších tuzemských bank se zvýšil o 115 tisíc na 4,34 milionu.
Banka zaznamenala zvýšení celkového objemu úvěrů o pět procent na 874 miliard korun. Zhoršené ekonomické podmínky se přitom zásadně nepromítly do morálky dlužníků. „Musím ocenit, že i v této obtížné ekonomické situaci se naši klienti chovali velice zodpovědně, a my jsme tak nezaznamenali zásadnější problémy ve splácení závazků,“ uvedl Blažek. Objem vkladů vzrostl o sedm procent na 1,232 miliardy korun.
ČSOB loni pomáhala financovat bydlení pro 24 500 klientů a celkově se jí hypotéky zvýšily o čtyři procenta na 507 miliard korun. Banka k tomu nabízí zvýhodněné podmínky pro půjčky na energeticky úsporné bydlení – loni takto poskytla 2131 hypoték za přibližně devět miliard korun. Počet úvěrů na financování zateplení domu nebo fotovoltaiky vzrostl o 650 procent.
Provozní výnosy skupiny vzrostly o 24 procent na 44,1 miliardy korun a provozní náklady bez bankovních daní se zvýšily o jedenáct procent na 20,5 miliardy korun.
Do Skupiny ČSOB patří ČSOB, Hypoteční banka, ČSOB stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing a ČSOB Factoring. Skupina je součástí mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy.
Čistý zisk loni vzrostl i dalším velkým aktérům finančního trhu. Raiffeisenbank v Česku hlásí meziroční nárůst o 61 procent na 7,54 miliardy korun. Také Moneta Money Bank překonala výhledy a zvýšila čistý zisk meziročně o třicet procent na 5,19 miliardy korun. Podobně je na tom například i Komerční banka nebo UniCredit Bank. Jedním z významných faktorů je pohyb tržních sazeb, které v průběhu roku rostly v reakci na kroky centrální banky.