Vyšší produktivita a efektivita i nižší energetická náročnost. Podle prezidenta společnosti Huawei zodpovědného za Českou republiku, Slovensko, Rakousko a Ukrajinu mohou tohle všechno při správné aplikaci přinést mobilní sítě páté generace. Umožní totiž ještě rychlejší digitalizaci a urychlí vývoj inteligentnějších i zelenějších řešení.
„Návyky lidí se v posledních letech díky digitalizaci od základů změnily a pandemie tyto změny ještě urychlila,“ říká Ma Qi, který letos na jaře převzal pozici ředitele technologické společnosti Huawei pro střední Evropu a Ukrajinu.
„My věříme, že lze zajít ještě o hodně dál. Díky rozšíření rychlého připojení 5G,“ dodává Ma Qi. Huawei svou vizi blízké automatizované a digitalizované budoucnosti sestavila jako GUIDE, tedy jakéhosi průvodce. Jde o slovní hříčku, zkratku pěti stěžejních bodů této vize. A Ma Qi vysvětluje, co jednotlivá písmena zkratky znamenají.
Gigové připojení. Všude
G znamená gigabit. Dnešní standard připojení k internetu a přenosu dat je totiž pro mnoho budoucích řešení pomalý a nedostačující. Software už je dnes tak daleko, že umožňuje množství dříve nepředstavitelných věcí. Ale bez rychlosti to prostě nejde.
„Každý člověk by měl mít dostupné připojení s rychlostí tisíc megabitů neboli jeden gigabit za sekundu. Na počítači, na mobilu, u televize, prostě všude,“ maluje vizi vysokorychlostní budoucnosti Ma Qi.
Ultraautomatizace
U ve zkratce GUIDE v angličtině zastupuje „ultraautomation“. Operátoři musí inovovat v oblasti účinnosti, aby dosáhli tzv. ultraautomatizace sítě. Automatizace jako taková je pro operátory životně důležitá – umožňuje rychlejší a nákladově efektivnější provoz prostřednictvím digitálních operací, jako jsou konfigurace, poskytování služeb a řízení provozu.
I jako Inteligentní řešení
I představuje inteligentní řešení pomocí cloudů. Rychlejší síť má umožnit jejich univerzální nasazení a využití potenciálu při zvyšování efektivity a produktivity. „Na svém počítači nebo mobilu se jedním klikem dostanete ke všemu, co potřebujete. Ať už budete doma, v práci, nebo v MHD. Nemusíte zdlouhavě nic kopírovat, instalovat, řešit něco s operátorem,“ věří Ma Qi.
Dostatečně různorodé zkušenosti
I díky těmto inteligentním řešením by se potom uživatelům mohlo dostat tzv. Differentiated experience, tedy dostatečně různorodé zkušenosti, která se skrývá pod písmenem D.
„Jde o uživatelské zkušenosti na míru pro jednotlivá digitální odvětví. Třeba u online her potřebujete rychlou odezvu. Film chcete stáhnout velmi rychle a hned se na něj dívat. Na to potřebujete extrémně rychlé, a hlavně stabilní připojení, aby nic nedrhlo a všechno běželo plynule,“ vysvětluje Ma Qi.
Cloudová řešení k tomu přidají ještě větší pohodlí a jednoduchost při přístupu k osobním datům doma i v práci.
E jako ekologie
Všeobjímající otázka ekologie a klimatu se v průvodci Huawei skrývá pod písmenem E (environmental harmony).
„I když 5G spotřebuje více energie než 4G, dokáže to kompenzovat větší rychlostí a efektivitou. Ve výsledku pak bude spotřeba stejná a při nalezení správných řešení dokonce i nižší,“ domnívá se Ma Qi.
„Skutečná digitalizace vyústí v to, že elektrárna v reálném čase uvidí, kolik přesně energie se má vygenerovat v návaznosti na aktuální spotřebu. Můžeme tak zcela eliminovat plýtvání energií a přispět ke snižování uhlíkové zátěže,“ věří Ma Qi.
„I v přechodném období, kdy se budou dále využívat fosilní paliva, můžeme omezovat uhlíkovou stopu elektráren. Do budoucna věříme v čistou energii,“ zdůrazňuje pohled společnosti, která se vrhla i na byznys s čistou energií a s digitalizací energie. Začátkem tohoto roku se s ní spojil gigant SolarAPEX, aby pro Tosyali Holding v Turecku společně postavily největší střešní solární elektrárnu na světě.