Architektura a poezie Středního východu, rodinné tradice, ale i snaha pomoci afghánským ženám. To všechno inspirovalo Tahminu Ghaffer, když v roce 2020 zakládala značku Moonflowers. Ta se teď zaměřuje na prodej prémiového šafránu pěstovaného v afghánské provincii Herát – a na ženy, které za jeho pečlivým sklízením stojí.

Přestože značku provozuje z amerického Washingtonu, D.C., sama Ghaffer z Afghánistánu pochází. Její rodina ze země uprchla, když jí bylo pět let, a usadila se v Nizozemsku, kde budoucí podnikatelka vystudovala mezinárodní právo.

„Vždycky jsem chtěla pomáhat lidem v nouzi a usilovat o spravedlnost. Tahle cesta mě nakonec zavedla až k obchodování se šafránem,“ popisuje proces, který ji dovedl až k založení Moonflowers. „Chtěla jsem prostřednictvím podnikání zlepšit postavení žen, které jsou jeho součástí. Afghánské ženy toho zakusily hodně, ale jsou neuvěřitelně houževnaté,“ konstatuje.

Pěstování šafránu zažívá v poslední době celosvětový boom a Afghánistán si buduje pověst exportéra kvalitního zboží. Navíc sjednocuje farmáře po celé zemi, kteří se jeho prostřednictvím odvracejí od pěstování máku, používaného k výrobě opia. Navíc, zatímco mák sloužil jen k přežití, pěstování šafránu je čestnou záležitostí. A ke všemu lukrativní.

Pro získání půl kila koření jsou potřeba čnělky z více než 50 tisíc květů a cena kila se pohybuje nad pěti tisíci dolarů. Sběr mají na starost tamní ženy, které v říjnu a listopadu, během období sklizně, kvítky sbírají ručně. Pro mnoho z nich, zejména ve venkovských oblastech, jde o jedinou příležitost k vlastním příjmům.

S růstem trhu se rozvíjelo i potřebné zázemí a začaly tak vznikat například pozice v kontrole kvality, agentury sdružující zaměstnance, a dokonce i sdružení pěstitelek šafránu. I na tato místa se Moonflowers snaží dosazovat ženy.

Společnost spolupracuje se dvěma farmami z provincie Herát. „Mluvila jsem s jednou z žen, která zastupuje farmu její rodiny, a řekla mi, že nikdo neví, jestli se ženy budou moct během období sklizně vůbec vrátit do práce. Lidé se bojí Tálibánu a slyšela jsem, že jeho zástupci říkali ženám, aby nechodily zpátky na pole,“ popisuje současnou situaci Ghaffer.

Nová vláda navíc podle ní výrazně zkomplikovala logistiku a hrozí, že rozvíjející se odvětví, které vytvořilo spoustu nových pracovních míst, utne Tálibán hned v zárodku.

Vydání Forbesu Zázrak

V současnosti mají v Moonflowers zásoby, které vystačí do příštího jara, a aktivně vyjednávají s dodavateli o tom, jak co nejjistěji dostat afghánský šafrán do zahraničí.

„Budoucnost je pro všechny v Afghánistánu, zejména pro ženy a dívky, nejistá. Naším cílem je i nadále přicházet s příležitostmi, jak jim pomáhat. Události posledních týdnů to komplikují, ale nehodláme se vzdát,“ říká odhodlaně Tahmina Ghaffer.

Zároveň věří, že se Afghánci dočkají spravedlnosti a demokracie. „Tálibán nás připravil o dvacet let vývoje, ale budeme pokračovat ve snaze o pěstování toho nejlepšího šafránu a jeho export z Afghánistánu. Lidé vytrvají a přijdou na způsob, jak to udělat.“