Salvadorský prezident Nayib Bukele v pondělí s velkou slávou oznámil, že jeho země aktuálně drží čtyři sta bitcoinů. Se svým prohlášením přišel ani ne den předtím, než se tato kryptoměna stala oficiální národní měnou tohoto středoamerického státu.

Cena bitcoinu se v reakci na to včera večer zvedla o 1,49 procenta na 52 680 dolarů (tedy asi 1,1 milionu korun) a poblíž této hodnoty setrvávala i v úterý ráno, kdy zákon o zavedení bitcoinu jako platebního prostředku v zemi vstoupil v platnost.

Podle analytiků agentury Reuters by se teď cena bitcoinu mohla vydat až k hodnotě kolem 56 tisíc dolarů. Bukele, který za plánem zavést bitcoin jako další platidlo vedle amerického dolaru stojí, v pondělí nejprve oznámil, že Salvador nakoupil první dvě stovky bitcoinů.

„Naši makléři jich nakoupí mnohem víc, jakmile se přiblíží termín,“ napsal prezident na twitteru. „Teď máme čtyři sta bitcoinů,“ upřesnil později během dne. Země tak v pondělí nakoupila bitcoin v přepočtu za 20,9 milionu dolarů (asi 447 milionů korun).

Zákon předpokládá, že bitcoin bude muset přijímat každý obchodník, který je na to technicky vybaven. V bitcoinech bude v Salvadoru možné platit i daně. Na směnu bitcoinu nebude navíc v zemi vybírána daň z kapitálového zisku. A kurz vůči americkému dolaru, kterým se v zemi jinak platí, bude určovat trh.

Salvador mimo to spustil aplikaci digitální peněženky Chivo, do které se bude možné přihlásit pomocí národního ID. Ti, kdo si ji stáhnou, získají podle prezidenta jako bonus bitcoin v přepočtu asi za třicet dolarů. V zemi má existovat také dvě stě Chivo peněžních automatů.

Šestimilionový středoamerický stát se tímto stává první zemí, kde se nejznámější kryptoměnou bude oficiálně platit.

Salvadorci nadšení nesdílejí

Populisticky orientovaný prezident tvrdí, že občané budou moci prostřednictvím bitcoinu nakupovat, platit daně i kupovat půdu. Většina Salvadorců ale podle průzkumů s ohlášeným krokem nesouhlasí. Řada z nich neví, jak tuto digitální měnu používat, a nemá v projekt kvůli nestabilní ceně bitcoinu důvěru.

„Jako všechny inovace projde i bitcoin v Salvadoru cestou učení. Každá cesta do budoucnosti je taková a ne všeho se dosáhne za den nebo za měsíc,“ uvedl Bukele na twitteru.

Jeho důvěru v bitcoin však nesdílejí ani mezinárodní finanční instituce. Poté, co Salvador zákon o zavedení bitcoinu jako platidla schválil, snížila ratingová agentura Moody’s hodnocení úvěrové spolehlivosti země. Pod tlak se dostaly i dolarové dluhopisy Salvadoru.

Stoupenci změny tvrdí, že se sníží náklady na posílání a přijímání remitencí, tedy peněz, které posílají domů Salvadorci pracující v zahraničí. Jejich výše loni dosáhla téměř šesti miliard dolarů (přes 128 miliard korun), což představuje asi čtvrtinu hrubého domácího produktu země.

„Bitcoin není ve skutečnosti navržen tak, aby byl prostředkem směny, takže se jedná o raný experiment,“ citoval server CNBC ekonoma Philipa Gradwella ze společnosti Chainalysis. „Myslím, že v Salvadoru ho využijí hlavně pro remitence a k uchování bohatství,“ dodal.

Jeho názor potvrzuje i Reina Isabel Aguilar, majitelka obchodu na pláži El Zonte, vzdálené asi devětačtyřicet kilometrů jihozápadně od hlavního města San Salvador. „Bude to prospěšné. Máme rodinu ve Spojených státech a ta může posílat peníze zadarmo. Naproti tomu banky si za posílání peněz z USA do Salvadoru nechávají zaplatit,“ citovala ji agentura Reuters.