V mládí propadl lásce k divadlu a bubnování, díky kterým zkoumal hranice lidského vědomí. Teď Nicholas Janni učí vrcholové manažery, jak v sobě najít a naplno využít vlastní potenciál. Autor byznysové knihy roku 2023 Leader as Healer převrací leadership naruby a ukazuje netradiční cestu k tomu, jak být dobrým šéfem v náročné době.
V pošmourný podzimní den sedí Nicholas Janni v kavárně pražského hotelu Andaz a popíjí svou oblíbenou senchu. Je pár dní po vpádu Hamásu do Izraele a Janniho, jehož tatínek byl přeživší holokaustu, se to hluboce dotýká. Sám v Izraeli částečně žije a pochází odtud i jeho žena Hadassa Degani, která v den našeho rozhovoru brzy ráno přiletěla z Tel Avivu do Prahy.
Židovský původ Janniho ovlivnil i v jeho díle. Jedno z hlavních témat, jež svérázný britský kouč otvírá ve své knize Leader as Healer s podtitulem Nové paradigma pro leadership 21. století, je práce s traumaty včetně těch kolektivních. Věří, že člověk se musí nejprve sám dostat do duševní pohody, aby mohl pomáhat ostatním a být dobrým lídrem.
Kniha, která boří zažitou představu toho, jak má vypadat správný šéf, se rychle stala celosvětovým hitem a vysloužila si i titul Byznysová kniha roku. Na knihu by přitom vydal i samotný Janniho život. Přelomový moment pro něj byla návštěva tibetského buddhistického kláštera ve Skotsku, kde žila babička jeho kamaráda.
„Bylo mi šestnáct let a s kamarádem jsme tam jeli spíš pro srandu. Já jsem tam ale narazil na klasický buddhistický text, kde se psalo, že žijeme jen ve velmi malém výseku reality. Najednou se přede mnou otevřel celý nový svět. Změnilo to můj život. A od té doby jsem věděl, že můj hlavní zájem bude tohle prozkoumat, porozumět tomu a zažít to,“ vypráví Janni.
Po škole se tak na rok vydal do Indie a Nepálu, aby se o buddhismu dozvěděl více. Po návratu v jednom londýnském antikvariátu objevil knihu polského divadelního režiséra Jerzyho Grotowského Směrem k chudému divadlu, která ho přesvědčila, že spirituální cestu může najít na divadelních prknech.