Jedna žena a šest mužů – mezi stovku nejmovitějších Čechů letos Forbes zařadil sedm nováčků.
Dva nejvýše postavení nováčci – Radoslava Štěpánková a Gerald Rausnitz – získali svůj majetek díky dědictví, další pětice své byznysy sama vybudovala. Všichni dohromady do žebříčku přinesli téměř 42 miliard korun, jejich jmění ovšem pochází z různých oborů, od uhlí přes optiku či stavebniny až po logistiku a finance.
Kdo se tedy letos mezi nejbohatšími Češkami a Čechy objevil poprvé?
Nejvýše postavený nováček v letošním žebříčku je zároveň i nejtajemnější. Jméno rodiny Štěpánkových se mezi nejmovitější Čechy vrátilo po dvou letech díky vypořádání majetku zesnulého Františka Štěpánka, bývalého spolumajitele Sokolovské uhelné (nyní SUAS Group). Novými správci multimiliardového jmění se stala Štěpánkova manželka Radoslava Štěpánková a její tři děti Barbora, Tereza a Martin. Všichni se ale drží v ústraní a majetek spravují přes svěřenský fond, jehož správcem je současný šéf SUAS Group Pavel Tomek. Svěřenský fond letos získal více než čtyřicetiprocentní podíl odstoupivšího majitele SUAS Group Jaroslava Rokose, a rodina Štěpánkova tak skupinu plně ovládla.
V červnu 2018 se na obálce Forbesu objevil Paul Rausnitz, dlouholetý majitel světového brandu na poli optických přístrojů Meopta. V listopadu téhož roku však bohužel zemřel. Meopta přešla do rukou dalšího člena rodiny, Paulova synovce Geralda Rausnitze. Devětašedesátiletý podnikatel fungování skupiny Meopta dobře zná, v minulosti byl mimo jiné generálním ředitelem její části Meopta – optika. Minoritní podíl ve společnosti má ještě Geraldův syn David Rausnitz, který se podílí na strategickém řízení, hlavně americké části Meopta Group. Gerald Rausnitz pro letošek sdílí příčku s veteránem žebříčku Martinem Vohánkou z Eurowagu.
Když Josef Mařinec těsně po revoluci (v roce 1990) zakládal firmu na prodej stavebního materiálu, nejspíš vůbec netušil, že se z jeho Pro-Doma stane druhý největší obr na poli stavebnin v Česku a z něj samotného miliardář. V rodinné firmě s ním dnes už pracují i jeho synové Josef mladší a Jan, kteří jsou zároveň členy představenstva, sedmdesátiletý podnikatel je však stále jejím stoprocentním vlastníkem. Pro-Doma se navíc vloni ještě rozrostlo o jednoho z konkurentů, když koupilo stoprocentní podíl ve společnosti Woodcote. Na stejné pozici se společně s Josefem Mařincem pro letošek umístil i další vládce rodinného byznysu, a to Miroslav Kurka z Prosperita holding.
Vystudovaný ekonom a vášnivý golfista Jan Fidler se letos zařazením do žebříčku připojil ke svému byznysovému partnerovi Petru Němcovi (35. místo, dvanáct miliard korun), s nímž napůl spoluvlastní developerskou společnost Sebre. Fidler se partnerem v Sebre stal v roce 2013, i předtím se už však ve stavebnictví dlouhodobě pohyboval – mimo jiné jako obchodní ředitel stavitelské divize společnosti Skanska.
Peníze dělají další peníze. Své o tom vědí Radim Lukeš a Petr Borkovec, spoluzakladatelé a stále většinoví akcionáři společnosti Partners. Padesátiletý Lukeš má v předním českém poskytovateli finančního poradenství a finančních služeb podíl necelých 48 procent, o pět let mladší Borkovec lehce přes 35 procent. Byznysový příběh Petra Borkovce, který je zároveň hlavní tváří Partners, jsme přinesli v zářijovém Forbesu.
Muž, který je byznysově i bydlištěm pevně spjatý s pražským Karlínem, se do žebříčku dostal díky své firmě DoDo, kterou před lety jako skomírající maličký startup za stovky tisíc koupil od KKCG. Dnes je DoDo firmou, která zajišťuje logistiku poslední míle pro Tesco nebo supermarkety ze skupiny REWE. S nedávnou investicí od silného kapitálového dua Křetínský–Tkáč chce Menšík DoDo více etablovat na Západě. Milovník dobrého jídla a vína za svou podnikatelskou kariéru zkoušel uspět v mnoha oborech – věnoval se například online hračkářství, slevovému portálu Slevín nebo nástroji na analýzu e-mailového marketingu.
S přispěním Zdravka Krstanova.