Ztráta 1,03 bilionu dolarů z tržní kapitalizace technologických firem, které táhly největší část nejsledovanějšího amerického tržního indexu, je důsledkem propadu tržní kapitalizace první den po Trumpově dni „osvobození“ a zavedení takzvaných recipročních cel pro ostatní země.
Všech sedm firem, tedy Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Meta, Nvidia a Tesla se jako celek propadlo během čtvrtečního obchodování o šest procent a celý index za čtvrtek odepsal přes dva biliony dolarů. Valně nedopadl ani technologický index Nasdaq Composite, který se propadl také o zhruba šest procent, čímž překonal předchozí propad z roku 2020 po vypuknutí covidové pandemie.
Velkolepá sedmička a její čtvrteční ztráty. Zdroj: Companiesmarketcap.com
Když se vrátíme k „velkolepé sedmičce“, která, poháněná nadšením okolo umělé inteligence, silně dotovala index největších amerických společností poslední tři roky, trh nebyl milostivý k nikomu.
Černého Petra si ale tentokrát vytáhl Apple, který má za sebou nejhorší obchodní den za více než pět let. Více než devítiprocentní pokles nejhodnotnější společnosti světa jde na vrub zejména obavám, že dosud zdánlivě neotřesitelný byznys Applu nakonec poškodí Trumpova cla v kombinaci s faktem, že má firma velkou část výroby umístěnou v zahraničí.
Čtvrteční den na S&P 500. Zdroj: finviz.com
Například mobilní telefony iPhone jsou z velké části montovány v Číně a Indii, na které nyní dopadla 34procentní a 26procentní celní sazba. Vysokými dovozními cly byl navíc postižen i Vietnam, kde se dnes kompletují například sluchátka AirPods.
O moc lépe ale nedopadl ani hegemon elektronického obchodování, Bezosův Amazon, který má za sebou také téměř devítiprocentní pokles. Toho se sice přímo nedotkla samotná „reciproční“ cla uvalená na ostatní země, ale o to citelněji jej zasáhl exekutivní příkaz o ukončení obchodní výjimky, takzvané de minimis, která umožňovala, že se na malé zásilky do osmi set dolarů (19 300 korun) směřující do USA nevztahovalo placení cla.
Trump zrušením této výjimky přitom cílil hlavně na čínské e-shopy a nákupní galerie (jako je například AliExpres). Konec této mnoho let platící výjimky se blíží mílovými kroky, změna vstoupí v platnost druhého května.
Necelých devět procent překvapivě odepsala také Meta. Paradoxně to může souviset se stejnou věcí, která se týká i části byznysu Amazonu. Mediální divize obou firem totiž dnes mají velké procento zakázek od čínských inzerentů, kteří se snaží oslovit americké zákazníky. To by mohlo nyní skončit.
Trh nebyl příliš milosrdný ani k šampionu v oblasti umělé inteligence v podobě čipové společnosti Nvidia. Firma odepsala více než sedm procent, dodavatelského řetězce společnosti se dotknou některá z nových cel i již dříve vyhlášená americká cla na polovodiče.
Relativně malý zásah, jen lehce přes pět procent, dostal letošní otloukánek sedmičky, tedy Muskem řízená společnost Tesla. Vítězem mezi poraženými je pak softwarový hegemon Microsoft, který odepsal jen lehce přes dvě procenta. Více než tarify se ale možná na poklesu mohla projevit čerstvá zpráva, že se společnost rozhodla zrušit řadu velkých projektů výstavby nových datových center po celém světě.