CEO společnosti Apple Tim Cook si ve fiskálním roce 2021 přišel na výdělek 98,73 milionu dolarů. Nad částkou, kterou ve zprávě zveřejnila americká Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC), se přes její výši nabízí s klasikem otázka: „A není to málo, Timothy Cookoviči?“

Cook totiž šéfuje společnosti, která má za sebou podle stejné zprávy velmi vydařený rok. Oproti předchozímu roku 2020 vzrostly tržby Applu o třiatřicet procent z 274,5 miliardy dolarů na 365,8 miliardy. To v dlouhodobém měřítku přispívá k pozoruhodné dekádě, pod kterou se hrdě může podepsat právě Tim Cook.

Do čela společnosti se postavil před jedenácti lety, kdy na pozici CEO rezignoval spoluzakladatel společnosti Steve Jobs. A dnešní čísla mluví za vše.

V posledních deseti letech vzrostla tržní kapitalizace společnosti z necelých 400 miliard dolarů k současným třem bilionům. Pokud byste v den Cookova nástupu do funkce investovali do akcií Applu, byl by dnes z vložené částky zhruba dvanáctinásobek.

Výše Cookových příjmů se skládá z následujících položek: tři miliony dolarů tvoří běžný plat, který zůstává třetím rokem stejný. Dvanáct milionů je bonusem za to, že Apple dosáhl vytyčených cílů – finančních i v oblasti environmentální udržitelnosti.

82,35 milionu dolarů činí akciové odměny, dalších 1,39 milionu tvoří další kompenzace. Server CNBC rozkrývá, že zahrnují kupříkladu 712 488 za přepravu soukromým tryskáčem i 630 530 dolarů za bezpečnostní služby.

Vydání Forbesu American Dream!

Kompenzace spojené s akciemi, tvořící většinu kompletního Cookova výdělku, vychází z jeho 333 987 akcií. Ty měly v době, kdy mu byly přiděleny, hodnotu 37,5 milionu dolarů. Vyplaceny je dostane ve třech splátkách počínaje rokem 2023.

Cook si zároveň může sáhnout minimálně na dalších 333 987 akcií, jejichž získání je ale podmíněno výkonností samotného akciového titulu Applu. Pokud by se firmě na burze nedařilo, číslo může teoreticky spadnout na nulu.

Abychom však odpověděli na úvodní otázku – Cookovy příjmy nejsou ve světě nejvyššího byznysu rozhodně nízké. Se svými sty miliony dolarů za loňský rok se pohybuje ve společnosti vůbec nejlépe placených CEO světa, kde jsou odměny v akciích zcela běžné a většinou tvoří největší část příjmů.

I proto se může stát, že například šéf technologické společnosti Palantir Alex Karp si během jediného fiskálního roku přijde na miliardu dolarů. Bezpečně tím ovládne žebříček nejlépe placených šéfů a šéfek, jako tomu ostatně bylo už v roce 2020.