Říká se, že pandemie covidu akcelerovala digitalizaci, ale to zní trochu moc bezbolestně. Na letošní konferenci Forbes Next Big Thing zaznělo, že globální přechod do digitálu přece neproběhl úplně dobrovolně.

„Přijmout digitální technologie v takové míře muselo lidstvo pod tlakem,“ připomenul Marek Polčák, šéf české firmy VRgineers. „Lidé byli donuceni se do digitální krajiny přesunout, protože kdyby to neudělali, tak jim okolní svět ujede – a s ním i všechen byznys.“

Jedním z nejvýraznějších rozměrů této „evakuace do digitálu“ byl masivní přechod ke cloudovým službám, o nichž v úvodu konference promluvili Vladimír Kvaš z firmy Geetoo a Vlastimil Horák ze společnosti Vmware. „Digitální inovace v současné situaci naráží na problémy jako je nedostatek čipů,“ řekl Vlastimil Horák. „Řešení ale existuje právě ve formě cloudu.“

info Foto Luboš Wišniewski

„Profesionální cloudové služby mají čipů dostatečnou zásobu a nabízejí také potřebný výpočetní výkon,“ připoměl Vladimír Kvaš. „Přesto do cloudů investuje stále jen osm procent firem,“ dodal s tím, že byznysový potenciál cloudu stále ještě teprve nabírá na síle.

„Cloudové služby jsou s námi přitom už dekádu,“ řekl a připomněl, že vlak, kterým někteří účastníci konference ráno přijeli do Prahy, byl řízen z cloudu, cloudem prošlo také načtení Lítaček těch, kteří se dopravili metrem. „A až si v poledne koupíte oběd, půjde vaše platba zase přes cloud.“

Současný trend přitom spočívá v multicloudu. To znamená, že jedna firma využívá cloudy od několika různých poskytovatelů, jako jsou Amazon, Oracle nebo IBM. A právě společnosti VMware a Geetoo umožňují svým klientům komlexní prostředí cloudů zkrotit – proto své „spojení paprsků“ označují v reminiscenci na osmdesátkový hit za Krotitele cloudů.

Takhle pomohli třeba automobilce BMW. „To, co působilo před deseti lety jako sci-fi, je dnes realita,“ připomněla Sara Polak z Paioneers lab nejen ke cloudům. „Můžeme nakupovat pozemky ve virtuálních světech, jedna moje známá včera odletěla na Mezinárodní vesmírnou stanici.“

Budoucnost, která se přiblížila rychle, přitom nese určitá rizika, o kterých se dnes hovoří znovu především u internetových a cloudových služeb. Sarah Polak je nicméně otevřená možnostem, které technologie přinese, a příliš obav ze zneužití dat nemá.

„Nebála bych se toho, že někdo bude někde číst naše data,“ řekla. „Jde o pokrok, a bránit regulacemi rozvoji takových technologií mi připadá podobné, jako kdyby ve starém Egyptě maminky zakazovaly dětem číst hieroglyfy, protože je to nějaká moc pokročilá technologie.“

Dodala, že každá technologie je samozřejmě zneužitelná – neznamená to ale, že ji kvůli tomu musíme brzdit. „Samozřejmě, že se musíme bránit ransomwarovým útokům a podobně,“ připomněl Vladimír Kvaš. „Ale jinak o nás ví třeba státní systém už takhle beztak všechno.“

S humorem pak dodal, že kdybychom v sobě všichni měli čipy, děsící konspirátory, tak bychom alespoň rozšířili kapacitu cloudu a dosáhli tak mnohem větších a rychlejších cloudových služeb.

I bez čipů má ale cloud nakročeno do velice zajímavé budoucnosti. Cloudový krotitel Geetoo má za sebou koneckonců rekordní rok. „Meziroční růst cloudového byznysu je teď neskutečných sedmadvacet procent,“ dodal Kvaš.

Jak zaznělo v úvodu, svět byl k rozvoji obdobných technologií dotlačen. Je už ale na současných technologických pionýrech, aby nutnost proměnili v příležitost. A udělali z ní „next big thing“.