Zlato v letošním roce na hodnotě přidalo přes třicet procent. Rostl ale i jiný, méně blyštivý segment, a to stavební materiály. Podívejme se třeba na cement, respektive na producenta cementu Titan Cement. Tahle společnost obchodovaná na Athénské burze již více než sto let přidala během letošního roku už osmdesát procent! Jak se jí to povedlo?

Letos rostl celý sektor producentů cementu, stejně jako mnohých jiných výrobců stavebních materiálů. Titan Cement má však oproti konkurenci ještě další výhody. Má dobré globální pokrytí a vhodné lokace s nižšími náklady pro výrobu, firmě se navíc vyplatily také dřívější výrazné investice do modernizace výrobních závodů.

Zároveň vzhledem k obchodování v Řecku (paralelně i v Belgii), byl Titan Cement přehlížen velkými investičními hráči, a tak jsou valuace této firmy dále z mého pohledu zajímavé. Obchodování na pětinásobku provozního zisku je proti konkurenci výrazně nižší a z pohledu investorů atraktivní. Nízké zadlužení, modernizované továrny a potenciál uvedení americké divize na burzu v první polovině příštího roku udělaly z tohoto výrobce cementu horké zboží.

Titan Cement má své továrny v Evropě v Řecku a státech jihovýchodní Evropy, k tomu logisticky výhodně umístěné u sebe (Srbsko, Makedonie, Albánie, Kosovo, Bulharsko). Zároveň náklady na pracovní sílu, včetně Řecka, jsou v těchto místech přijatelné. Druhou základní lokací pro výrobu cementu je východ USA, přesněji Florida a Virginie.

info Foto Titan Cement
Továrna v americkém Roanoke

Tyhle dvě americké továrny generují až šedesát procent EBITDA, a pokud by při uvedení na burzu došlo ke zreálnění valuace tohoto typu byznysu na úroveň podobnou americkým konkurentům, jen americká divize by činila osmdesát až sto procent současné tržní kapitalizace celého Titanu. 

Portfolio doplňují továrny na produkci cementu v Egyptě a Turecku, kde přes stavební boom po zemětřesení ale společnost bojuje s vysokou inflací a generuje tam jen cca pět až deset procent provozního zisku. V uplynulých letech na sebe tyto továrny jen taktak vydělaly. V sektoru probíhá poměrně aktivní konsolidace, došlo k převzetí Summit Materials konkurentem Quikrete, a to na úrovních více než dvojnásobku současné valuace firmy Titan Cement. 

Společnost očekává ke konci letošního roku pozitivní hospodářské výsledky. Výhled ale zůstává optimistický i na příští rok, přičemž na úrovni EBITDA se předpokládá růst na přibližně patnáct až dvacet procent.

Titan Cement je finančně stabilní společnost s nízkou úrovní zadlužení – její čistý dluh je zhruba na úrovni ročního provozního zisku (poměr čistého dluhu k EBITDA činí přibližně 1). Společnost pravidelně vyplácí dividendy s výnosem kolem dvou procent ročně a navíc, což je u evropských firem poměrně neobvyklé, má schválený program zpětného odkupu vlastních akcií. I když tento program není velkého rozsahu, ukazuje na důvěru vedení v budoucí vývoj firmy.

info Zdroj Google Finance
Roční jízda Titan Cement.

Titan Cement je i přes letošní vysoký růst nadále firmou, která z mého pohledu nabízí další potenciální růst. Vstup do odvětví je velmi náročný, budování nových továren ve vyspělých zemích není úplně jednoduché (i z emisních důvodů), marže firmy okolo dvaceti procent je solidní a k tomu mírně rostoucí, zadlužení je nízké.

Vhodné regionální rozložení dodává Titanu na atraktivitě, zvláště po nástupu amerického prezidenta Trumpa k moci dostává hodnota továren přímo v USA hodnotu vyšší než blyštivého zlata – myšlenko v uvozovkách a s nadsázkou. Takže není na světě jen zlato, co se třpytí, ale i cement. Nebo alespoň Titan Cement.