Začíná šestnáctý den válečného konfliktu na Ukrajině. Ve čtvrtek 24. února Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přinesl včerejší večer a uplynulá noc?
- Mohutná kolona ruských vojenských vozidel severozápadně od Kyjeva se podle satelitních snímků rozdělila a přeskupila. Ruské jednotky ve čtvrtek podle ukrajinského ministerstva vnitra ostřelovaly jaderný výzkumný institut v Charkově. Páteční nálety na město Dnipro zabily podle ukrajinských úřadů nejméně jednoho člověka.
- Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie v pátek nad ránem ukončili první den summitu ve francouzském Versailles, kde pohrozili Rusku přijetím dalších sankcí kvůli pokračující invazi na Ukrajinu. Ve společném prohlášení také přislíbili posílení vazeb s Kyjevem, nevyjádřili se však k ukrajinské žádosti o urychlené přijetí do řad bloku, na něž mají členské země rozdílné pohledy.
- V reakci na protiruské sankce vyhlášené Západem po ruské invazi na Ukrajinu zakázala Moskva do konce roku export telekomunikačního, zdravotnického, automobilového, zemědělského, elektrického a technického vybavení. Informovala o tom ruská vláda. Premiér Michail Mišustin řekl, že zákaz se bude týkat vývozu zboží zahraničních společností působících v Rusku. Na seznam vláda zařadila přes 200 položek, mimo jiné železniční vagony, kontejnery, turbíny a další zboží.
- Bývalý německý sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder, který je znám blízkým vztahem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, jednal v Moskvě se šéfem Kremlu o mírovém řešení války na Ukrajině. Ve čtvrtek o tom s odvoláním na své zdroje informoval portál Politico s tím, že výsledky rozhovoru známé nejsou.
- Německá média Schröderovu cestu do Ruska považují za překvapení, protože bývalý kancléř v posledních týdnech čelil tvrdému tlaku, aby se od ruské invaze jasně distancoval a aby se vzdal funkcí v ruských státních energetických společnostech. Německá vláda se od Schröderovy cesty distancovala.
- Do ČR může podle nynějších odhadů přijít přes 400 tisíc lidí z Ukrajiny, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Ze země napadené Ruskem zatím přišlo zhruba 200 tisíc lidí, vyplývá z údajů mobilních operátorů. Vláda připraví postup budování humanitárního ubytování, některé kraje kvůli vyčerpání jiných kapacit i nákladům chtějí zatím uprchlíky umísťovat do tělocvičen. Ve sbírkách na pomoc Ukrajině se vybralo přes dvě miliardy korun.
- Rusko vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby v pátek projednala to, co Moskva označuje za „vojenské biologické aktivity USA na území Ukrajiny“. Bílý dům zmíněná tvrzení Moskvy označil za směšná a varoval, že se Rusko možná připravuje na Ukrajině použít chemické nebo biologické zbraně.
- Společnost Meta Platforms, která provozuje sociální sítě Facebook či Instagram, umožní v některých zemích zveřejňovat výzvy k zabití ruského prezidenta Vladimira Putina či k páchání násilí proti ruským vojákům. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters s odkazem na vnitřní dokumenty společnosti, se kterými se seznámila.