Čínský balón, který v sobotu u pobřeží USA sestřelila americká stíhačka, je podle listu The Washington Post součástí rozsáhlého sledovacího programu Pekingu, s jehož pomocí Čína už léta sbírá informace o vojenských zařízeních v zahraničí.
Washington, který balón už minulý týden označil za špionážní, v pondělí o svých poznatcích informoval diplomaty ze čtyř desítek zemí. Peking tvrdí, že balón byl meteorologický a označil sestřelení za „vážné porušení mezinárodní praxe“ a pohrozil důsledky, které tento krok může mít
Podle listu už byly obdobné špionážní balóny vyslané z Číny spatřeny nad pěti kontinenty. Zvláště často je ale Peking využívá ke špionáži v asijských zemích, jako je Japonsko, Indie, Vietnam, Filipíny a Tchaj-wan.
„Číňané vzali neuvěřitelně starou technologii a spojili ji s moderními komunikačními a sledovacími schopnostmi,“ řekl deníku jeden z amerických činitelů.
Kolika přesně takovými balóny Čína disponuje, zatím není jasné. Podle Američanů ale jen od roku 2018 uskutečnila desítky podobných misí, při nichž balóny operují ve výšce zhruba 18 až 24 kilometrů nad povrchem, tedy výrazně výše než létají dopravní letadla. Spojené státy ví o nejméně čtyřech dalších čínských balónech, které v posledních letech proletěly nad jejich územím.
Washington už o programu informoval všechna svá diplomatická zastoupení po světě a v pondělí prostřednictvím náměstkyně na ministerstvu zahraničí Wendy Shermanové také desítky svých spojenců. „Naši spojenci a partneři o to projevili velký zájem,“ komentoval to jeden z vysokých představitelů americké administrativy.