Poptávka po průmyslových robotech ze strany severoamerických podniků se v prvních třech čtvrtletích letošního roku vyšplhala na rekordní maximum. Průmyslové firmy zvyšováním automatizace reagují na silnou poptávku po svých produktech a na problémy se získáváním potřebných pracovníků, napsala agentura Reuters.
Podle svazu pro rozvoj automatizace A3 objednaly severoamerické továrny a další průmyslové podniky v období od ledna do září zhruba 29 tisíc robotů, tedy o 37 procent více než ve stejném loňském období. Hodnota objednaných robotů činila 1,48 miliardy dolarů.
Vyšší výdaje na automatizaci jsou součástí širšího oživení investic, které je důsledkem snahy podniků udržet krok se silnou poptávkou. Převis poptávky nad nabídkou v poslední době přispěl k nedostatku některých důležitých produktů, například čipů.
Zároveň se řadě firem nedaří přilákat zpět pracovníky, kteří v důsledku pandemie covidu-19 opustili pracovní místa. Zavádění robotů se tak pro podniky stává alternativou k najímání lidské pracovní síly. „Podniky prostě nedokážou najít lidi, které potřebují. Proto spěchají s automatizací,“ uvedl prezident A3 Jeff Burnstein.
Využívání robotů bylo donedávna doménou automobilových podniků, v poslední době se však rychle rozšiřuje také v dalších odvětvích. V loňském roce podíl automobilového sektoru na celkových objednávkách robotů v Severní Americe poprvé klesl pod 50 procent.
V prvních devíti měsících letošního roku se objednávky ze strany automobilových firem zvýšily o 20 procent na 12.544 robotů, zatímco objednávky od ostatních podniků stouply o 53 procent na 16.355 robotů, napsala agentura Reuters.