Dale Huxford je úspěšný kalifornský právník, jenž celou svoji kariéru propojuje Silicon Valley se zbytkem světa. Třeba nedávno se mu podařilo od Volkswagenu získat investici ve výši 300 milionů dolarů pro taxi startup Gett. Vedení německé automobilky si totiž uvědomilo, že služby sdílené ekonomiky mají budoucnost, a proto investovalo miliony do izraelského konkurenta Uberu.
Huxforda zajímají také české, především technologické startupy. Své o tom ví firma Sphericam sídlící v Praze, která vyrábí profesionální 360º video kamery a které americký právník nedávno přihrál 5 milionů dolarů. Tato oblast společně s vývojem hardwaru má podle kalifornského byznysmena v Česku velký potenciál.
Na pražské konferenci „Go Global or Go Home: Growing Your Business into a Global Beast“, kterou pořádala pražská pobočka globální advokátní společnosti Squire Patton Boggs, se Huxford podělil o své know-how, jak získat amerického investora a proniknout na západní trhy.
Čtěte také: S modelem ze Silicon Valley rozjeli v Česku revoluci v náboru IT vývojářů
Tohle jsou jeho rady:
1. Stay simple!
Každý investor hledá na začátku důvody, proč by měl do firmy investovat a proč ne. Stalo se už několikrát, že investor řekl, že mu byznys plán nebo právní struktura byznysu přijde příliš komplikovaná.
2. Lepší méně než více
Snažte se, abyste měli ve své firmě co nejmíň vlastníků. Já vím, je hezké, že chcete udělat dobrý skutek a přepsat část podílu i na vašeho bratrance Honzu, ale mějte na paměti, že všichni tito společníci budou chtít vědět, co se ve společnosti děje, a věřte, že každý bude mít trochu jinou představu o vývoji.
3. Tohle si musí ostatní uvědomit
Zákazníci: „Jsme nejlepším řešením pro váš konkrétní problém.“
Investoři: „Jsme nejlepším řešením pro určitý problém, pokud získáme potřebné finance.“
Nikdy neříkejte investorovi, že jste perfektní, protože kdyby tomu tak bylo, tak byste ho teď nežádali o rady a peníze, a namísto toho byste si užívali a pili drinky někde v Cancúnu v Mexiku.
4. Špatné načasování
Nikdy neprodávejte vaši společnost až v okamžiku, kdy vám došly peníze. Udělejte si plán dopředu.
5. Test žádosti o ruku
Ano, čtete správně. Jednou mi jeden známý řekl, že než někoho požádáte o ruku, tak si musíte udělat test, jestli toho druhého budete tolerovat, i když se mu zrovna nebude dařit. Nikoliv jestli ho milujete teď, kdy je nejlepší. A to stejné platí i s investorem – je to vztah na dlouhou dobu a není snadné se ho v budoucnu zbavit. Proto než uzavřete partnerství, udělejte si tento test.
6. Žádné velké životní změny
Jednou mi jeden klient řekl, že potkal dívku, a já jsem nechápal, proč mi to říká. On se nenechal odbýt a pravil: „Víš, co mi řekla? Že jsem investoval hodně času do společnosti a málo do víry a Boha.“
Čtěte také: České starosti v Silicon Valley: Jak vyžít ze 3 milionů korun ročně?
Na to mám jednoduchou odpověď. Nikdy nehledejte Boha, když právě rozjíždíte vaši firmu. Pokud jste ho našli, tak si víru udržujte. Jestli jste single, zůstaňte single, jestli jste ženatý, v žádném případě se nerozvádějte. Měli byste si uspořádat svůj život ještě předtím, než se pustíte do podnikání.
Budovat společnost je jedna z nejtěžších věcí na světě, je to ohromně těžké. Je jasné, že na začátku budete pracovat moře hodin, protože nebudete mít HR, marketingové a ani vývojové oddělení. Budete odvádět práci třeba za deset lidí. Zkrátka nebudete mít čas na nic jiného a už vůbec ne na nějaké velké životní změny.
7. Po příjezdu do Silicon Valley
Musíte si uvědomit, že to je uzavřená komunita lidí, kteří se navzájem znají. Je důležité se mezi tuhle skupinu lidí dostat. Existují dva způsoby: buď to uděláte přes právníky a poradce, nebo se tam vydáte na vlastní pěst. Jeďte tam a zajímejte se, kde se ti lidé scházejí, kde přednášejí a kam chodí na pivo.
Pokud si mě někdo najme, nesnažím se na něm nějak rychle zbohatnout. Vždyť jaké by to bylo, kdybych pro dotyčného získal investici a on mi musel polovinu z toho odevzdat. Peníze si beru, až když má klient dostatek peněz, aby mě mohl zaplatit.
8. Rada na závěr
Za svoji kariéru jsem se potkal se spoustou úspěšných lidí, včetně zakladatele Uberu Travise Kalanicka. Je to extrémně soutěživý chlap a navíc velký puntičkář, proto je teď tak vysoko. Neustále přemýšlí, jak by co mohl udělat líp, jak by jeho firma mohla být ještě silnější. Tak uvažujte stejně.