Logisticko-technologická platforma Zásilkovna začala ve svých depech využívat třídicí roboty. Společnost je poprvé nasadila v třídicím depu v pražských Štěrboholech. Ve dvou patrech tam v současnosti provozuje 190 třídicích robotů. Firma do třídiček PackMan zatím investovala desítky milionů korun.
„Hledali jsme řešení, které bude při rychlém růstu Packety rychle škálovatelné, tedy jednoduše rozebíratelné a přenosné. Když budeme potřebovat, můžeme je převézt z jednoho depa do druhého a posílit tam provoz,“ uvedla zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková s tím, že jde o první takové nasazení robotů v Evropě.
Roboti podle ní nemají nahradit lidskou sílu, ale mají zaměstnancům v depech práci usnadnit. Mateřská skupina Packeta si totiž pro tento rok vytyčila nemalý cíl: zvýšit obrat na 5,2 miliardy korun a dosáhnout 75 milionů přepravených zásilek. Za hodinu dokáže systém odbavit a roztřídit přes 10 tisíc zásilek, což je dvojnásobek ve srovnání se současným režimem.
Zařízení má podobu dvoupatrového mola, okolo kterého jsou skluzy pro výhoz zásilek. Na molu se pohybují roboti, kteří převáží zásilky o hmotnosti až 15 kg a rozměrech 40×40×50 cm k danému skluzu. Zaměstnanec načte zásilku do elektronické čtečky, která poté dá informaci do centrálního systému, kam má balík směřovat.
Robotické třídičky PackMan dokážou pracovat dvě hodiny a nabíjí se deset minut. V další fázi by roboti mohli vážit i skenovat zásilky. Typově odlišný robot by tak v budoucnu mohl vozit i klece se zásilkami, případně balíky nakládat. Podle Kijonkové to je ale otázka několika let.
Zásilkovna vznikla před 11 lety. V současnosti má 8 tisíc vlastních výdejních míst, z toho 6 tisíc v ČR, a spolupracuje s více než 30 tisíci e-shopy. Provozuje 1500 samoobslužných výdejních Z-Boxů, přičemž do konce roku by jich měla mít o 1000 více. Firma působí v osmi zemích a do 33 zemí doručuje. Mateřská skupina zaměstnává 2000 lidí a provozuje 53 dep.