Severomoravský region a zejména Jesenicko patří k povodněmi nejvíc zasaženým krajům. Zatopené prostory, sesuvy půdy, zablokované příjezdové cesty i přerušené dodávky elektřiny řeší nejen domácnosti, ale i firmy, které začínají pomalu sčítat škody. 

Fenix, Plastkon, OKK Koksovny, Woox – to jsou jen některé z mnoha společností, které se v extrémně zasažených oblastech nacházejí a budou se v následujících týdnech vyrovnávat s následky ničivých povodní, které už teď mnozí s jistotou označují za horší než ty v roce 1997. 

Následky povodní odklízí firma Plastkon z Mikulovic na Jesenicku, která se zabývá výrobou plastových produktů, jako jsou květináče, lopaty na sníh, boby, kluzáky a další.

„Povodeň zasáhla naši továrnu i sklad v Mikulovicích, některé stroje byly částečně v kontaktu s vodou.  Naštěstí druhá továrna v Jeseníku se tomu vyhnula. Jsme na místě a to, co teď nejvíc potřebujeme, jsou elektrocentrály, abychom mohli začít vysoušet. Už během neděle se nám začali ozývat naši obchodní partneři i zákazníci, nabízejí pomoc a za to jim moc děkujeme,“ popisuje aktuální situaci David Hama, vedoucí marketingu a obchodu firmy Plastkon.

Jesenická firma Fenix, která se už třicet let specializuje především na produkty v oblasti elektrického vytápění, označila stav na celém Jesenicku za katastrofický. 

„Situace není vůbec dobrá, ve výrobě jsme měli asi metr vody. Momentálně odstraňujeme následky. Nefunguje nám elektřina, takže se ji snažíme uvést do provozu, abychom zjistili, o kolik strojů jsme vůbec přišli,“ hodnotí situaci Cyril Svozil, majitel společnosti Fenix. Firma doufá, že do konce týdne nebo v průběhu příštího se jí podaří alespoň částečně obnovit provoz.

Přes metr vody zaplavil i celý areál OKK Koksoven v Ostravě-Přívoze, který je bez elektrického proudu i páry. „Již během sobotní noci byl provoz koksárenských baterií převeden do režimu provozního minima a v neděli ráno byl zastaven provoz chemické části koksovny. Zároveň byla provedena veškerá možná opatření na odvrácení škod na majetku OKK a zabránění úniku škodlivých látek do okolí,“ uvedl majitel OKK Petr Otava.

Koksárenské baterie už před lety postavili až do výšky osmi metrů, právě z obavy před zaplavením. „Díky tomu nehrozí poškození klíčové části koksárenské technologie, koksárenských baterií, ve kterých probíhá výroba koksu,“ dodává Otava s tím, že škody v areálu však budou obrovské a půjdou do vyšších desítek milionů korun.

Povodně zasáhly i jesenický sklad značky Woox, která se specializuje na dámskou a pánskou módu. E-shop pozastavil svou činnost a všem, kteří mají objednané zboží, se prostřednictvím svého webu omluvil s tím, že zásilky nebude schopný v nejbližších dnech expedovat.

V evakuovaných Vávrovicích u Opavy má továrnu také výrobce cukrovinek Mondelez. „Naše závody jsou v pořádku. Bohužel se to ale dotklo především našich zaměstnanců,“ uvedla pro Forbes šéfka Mondelez Česko Ivana Tůmová.

Na Bruntálsku sídlí také výrobce stavební chemie Den Braven nebo výrobce nábytku Iktus. Redakci se ale doposud nepodařilo s firmami spojit.

Mnohé další podnikatele voda sice přímo nezasáhla, situaci jim ale přesto zkomplikovala. „Naše sklady a spolupracující logistické centrum naštěstí pod vodou nejsou, nachází se v průmyslovém areálu poblíž letiště Ostrava-Mošnov. Co ale řešíme, je dopravní dostupnost, protože řada silnic je zaplavená. Zákazníky prosíme o pochopení, odeslání zásilek se bude zpožďovat,“ vzkazuje například Lukáš Matějček, spolumajitel společnosti Bagind, která vyrábí kožené tašky a batohy.

Právě v průmyslovém areálu poblíž letiště sídlí mnohé logistické firmy a velké překladiště tam má Česká pošta i další dopravci.