Skotsko by mohlo mít jednu z nejlevnějších cen elektřiny v Evropě. Alespoň si to myslí Greg Jackson, šéf a zakladatel společnosti Octopus Energy, která je jedním z největších poskytovatelů energií ve Velké Británii.

Britská labouristická vláda Keira Starmera v současné době zkoumá možnosti, jak reformovat trh s elektřinou, aby ulevila tamním firmám a domácnostem od vysokých účtů za energie. V celém Spojeném království nyní určuje cenu elektřiny nejdražší zdroj, kterým je v Británii zemní plyn.

Podle Grega Jacksona by země mohla zavést „zónové ceny elektřiny“, které už nyní fungují například v Austrálii, Itálii nebo ve Švédsku. Na základě tohoto systému by se cena elektřiny odvíjela od nejdražšího zdroje, generovaného v konkrétním regionu.

Vzhledem k tomu, že Skotsko disponuje rozsáhlou sítí větrných elektráren a je čistým vývozcem elektřiny z obnovitelných zdrojů, ceny pro jeho obyvatele by se tím výrazně snížily.

Jackson tvrdí, že stávající systém nijak nepřispívá ke snížení účtů a zbytečně se utrácejí miliardy za vypínání větrných elektráren, když je nízká poptávka. „Zavedením zónových cen by účty za energie významně zlevnily. Částka by se v jednotlivých částech Skotska lišila, ale někteří odběratelé by ušetřili až stovky liber ročně,“ míní šéf Octopus Energy.

Ne každý však s tímto návrhem souhlasí.

Podle konkurenčních energetických firem, jako je například Scottish Power nebo Scottish and Southern Electricity, by zavedení zónových cen mohlo vyvolat přesuny velkých infrastrukturních projektů, založených na obnovitelných zdrojích energie ze Skotska do ostatních částí Spojeného království, protože každý region bude chtít levnější elektřinu, a bude se proto snažit zbavit závislosti na fosilních palivech.

Tento krok by uvrhl do nejistoty investice v hodnotě 75 miliard liber.

„Tento krok by uvrhl do nejistoty investice v hodnotě 75 miliard liber (asi 2,2 bilionu korun),“ řekl pro BBC Scotland News generální ředitel Scottish Power Keith Anderson. Proti zavedení zónových cen elektřiny se v dopise adresovaném vládě v Londýně postavilo i 53 britských firem.

Starmerův kabinet nejspíš rozhodne o reformě trhu s elektřinou během letošního léta.

Větrné elektrárny pokrývají skoro třicet procent celkové energetické spotřeby Velké Británie, což je výrazně nad evropským průměrem, který loni stoupl na dvacet procent.

Česká republika je v tomto ohledu na chvostu Evropské unie. Větrná energie pokrývá přibližně jedno procento tuzemské spotřeby a její podíl na energetickém mixu v posledních letech stagnuje.