Přes sedmdesát let spolu. Skoro třicet let bez sebe, přesto stále natěsno. Dopřejte si dávku novinek ze slovenské (nejen) byznysové scény. Sepsáno perem nové slovenské spojky v redakci Forbesu Česko, Marka Tomanky.
Fusakle volají o pomoc
Po Dedolesu hlásí potíže další známá slovenská značka oblečení, jejíž kousky poznáte podle pestrých barev a veselých motivů. Slovenské Fusakle mají totožný problém, nedostatek hotovosti. A to poměrně akutní – na sociálních sítích firma píše, že bojuje o přežití a prosí, aby lidé její legrační ponožky nakupovali co nejvíc.
‚‚Náš momentální problém je krátkodobý nedostatek hotovosti teď mimo ponožkovou sezonu a vyšší zásoby zboží. Proto jdeme ven s prosbou o pomoc ve formě nákupu. Věříme, že nás zákazníci podrží,“ říká majitel společnosti Andrej Bartalos.
Firmě letos narostly výrobní náklady o více než třicet procent, ale její zisk se loni, navzdory lehce rostoucím tržbám, meziročně propadl na polovinu. Fusakle mají na Slovensku přes sto zaměstnanců, další stovky lidí pracují u jejich dodavatelů napříč Slovenskem i Českem.
Společnost uvádí, že letošní pokles tržeb v retailu se pohybuje v rozmezí třiceti až čtyřiceti procent. Značku, jejíž oblečení se často prodává u ministánků umístěných v průchodech mezi jednotlivými kamennými prodejnami nákupních center, škrtí zejména nízká návštěvnost obchodních center a výpadek impulzivních nákupů.
Kromě ponožek mají Fusakle v portfoliu také šátky, legíny, plavky nebo trička. Firma, která staví svůj image důrazem na lokální produkci, se věnuje i jejich zakázkové výrobě.
Tři roky života v tahu
V minulých letech se Slováci dožívali v průměru kolem sedmdesáti sedmi let, což je ve srovnání se zbytkem Evropské unie docela málo – většina členských států má střední délku dožití minimálně osmdesát. Výhled Eurostatu pro rok 2021 přitom zpětně ukazuje, že pandemie tyto rozdíly ještě prohloubila.
Z loňského odhadu vyplývá, že mezi lety 2019 a 2021 se naděje na dožití na Slovensku snížila o tři roky.
V celoevropském srovnání je to druhý nejhorší výsledek, hůře dopadlo pouze Bulharsko. Slovenská centrální banka NBS poukázala na nelichotivá čísla v aktuální publikaci, kde identifikuje strukturální výzvy pro slovenskou ekonomiku.
Statistiky ovlivnil nadměrný počet úmrtí kvůli covidu – už v roce 2020 se střední délka dožití meziročně snížila v celé Unii, v průměru o jeden rok. Problémem je, že Slovensko v oblasti zdravotnictví za Evropou výrazně zaostává a průměrný Slovák podle odhadů evropského statistického úřadu umírá o pět let dřív než průměrný obyvatel Evropské unie.
‚‚Slovenské nemocnice mají oproti průměru zemí Evropské unie víc lůžkových kapacit, ale všeobecný nedostatek zdravotního personálu, což limituje možnosti jejich využití. Slovenské nemocnice navíc trpí investičním dluhem,“ uvádí NBS.
Vládní weby offline
Hlavní webovou stránku slovenské veřejné správy postihl v úterý dlouhý výpadek. Nefungovaly ani oficiální vládní stránky nebo přehled o covidové situaci. A zatímco druhé dva jmenované weby se podařilo během pár hodin zprovoznit, ústřední portál Slovensko.sk zůstal offline až do středečního rána.
Spekulovalo se o hackerském útoku – měsíc zpátky potvrdilo kybernetické útoky na svůj web slovenské ministerstvo obrany. Mělo jít o zahlcení stránek formou takzvané distributed denial-of-service (DDoS), při které jsou zahlcené služby na čas vyřazeny z provozu. Terčem hackerských záškodníků je dlouhodobě i slovenský resort financí.
Generální ředitel slovenské Národní agentury pro síťové a elektronické služby (NASES) Pavel Karel potvrdil, že podobné útoky zaznamenávají od vypuknutí války na Ukrajině.
Portál Slovensko.sk nicméně z provozu vyřadil poškozený optický kabel. Na opravě se pracovalo celou noc a zhruba od desáté dopoledne stránky opět fungují. Příčiny poškození se dále vyšetřují.
Krátce:
- Americkou automobilku Tesla opouští vysoký manažer slovenského původu Andrej Karpathy. Měl na starost rozvoj umělé inteligence a automatizovaného řízení, ale Tesla tuto svou sekci nedávno zredukovala. Jeho odchod po pěti letech mnohé překvapil.
- Výrobce croissantů 7Days nebo krekrů Bake Rolls Mondelez International investoval desítky milionů eur do nové výrobní linky na jihu Slovenska. Ve svém závodu u Bratislavy vytvoří 180 nových pracovních míst.
- Český petrochemický holding Orlen Unipetrol může na Slovensku převzít provoz třiceti devíti čerpacích stanic společnosti Oliva group. Rozhodl o tom slovenský antimonopolní úřad.
- Slováci jsou přeborníci ve švarcsystému, ukázala data OECD. Podle nich má země v rámci vyspělé Evropy nejvyšší počet ‚‚fiktivních“ živnostníků, kteří mají dominantního nebo jediného klienta.