Přes sedmdesát let spolu. Skoro třicet let bez sebe, přesto stále na těsno. Dopřejte si pravidelnou dávku novinek ze slovenské (nejen) byznysové scény. Sebráno ve spolupráci s Forbesem Slovensko a sepsáno perem slovenské spojky v redakci Forbesu Česko, Bibiany Beňové. Občas to bude slušný thriller.
Dochází olej
Válka na Ukrajině otevírá všude po světě otázky ohledně potravinové soběstačnosti. Rusko a Ukrajina tvoří třicet procent světového obchodu s obilovinami a dohromady až sedmapadesát procent světové produkce slunečnicových semen.
Nedostatku obilovin se Slovensko bát nemusí, ale první potravinou, která začíná v regálech ve slovenských obchodech scházet, jsou právě oleje. Jak píše slovenský Denník N, největší tamní zpracovatel olejnin už zvažuje, že kromě bionafty z nich začne vyrábět i jedlé produkty. Skupinu kolem podnikatele Jána Sabola už o to poprosil i stát.
Slovensko přitom ještě nedávno oleje naopak vyváželo. Finanční skupina Slavia Capital však svoji bratislavskou Palmu, největší domácího výrobce olejů, před osmi lety zavřela. Slavia Capital spoluvlastní Martin Kvietik, obviněný z braní úplatků a rozkrádání eurofondů.
Odváží se Volvo k ukrajinským hranicím?
Slovenská média v posledním týdnu zhusta spekulují, nakolik je reálné, aby v plánovaném průmyslovém parku Valaliky na východním Slovensku postavila svůj nedávno ohlášený třetí evropský závod švédská automobilka s čínskými majiteli.
Slovenský stát začal v těchto dnech posílat majitelům pozemků v katastru obce Valaliky při Košicích návrhy kupně-prodejních smluv. Na výkup pozemků pro strategický projekt vláda vyčlenila 85,3 milionu eur.
Slovensko už dnes vyrobí nejvíc aut na osobu na světě. Své závody tu mají společnosti Volkswagen v Bratislavě, PSA v Trnavě, Kia Motors u Žiliny a Jaguar Land Rover v Nitře. Pokud by země získala „svoji“ pátou automobilku, znamenalo by to miliardové investice a tisíce pracovních míst pro region, potýkající se s největší nezaměstnaností na Slovensku.
Superlevné hypotéky končí i u sousedů
Slovenské banky až dosud nabízely třetí nejnižší úrokové sazby na hypotéky v EU. Ještě v polovině března se u hypoték s pětiletou fixací pohybovaly úroky na Slovensku mezi 0,6 a 1,2 procenta, zatímco v Česku se blíží hranici pěti procent.
Levné hypotéky byly jedním z faktorů, které ceny na slovenském realitním trhu tlačily tam, kam míří ambiciózní bratislavské mrakodrapy – vzhůru do oblak. V posledním čtvrtletí 2021 meziročně vzrostly o rekordních dvaadvacet procent.
Zlaté časy levných hypoték nyní končí i u našich sousedů. První banky již sazby hypoték nepatrně zvýšily a banky teď očekávají postupné přibližování sazeb hypoték k průměru eurozóny, tedy zhruba o půl procentního bodu. Analytik Slovenské bankovní asociace Marcel Laznia však neočekává, že by sazby vyskočily prudce nahoru jako v Česku.
Květinová revoluce
Nejen o tom, jak válečným uprchlíkům pomáhají květiny, mluvil slovenský Forbes s Olgou Bušo, podnikatelkou původem s Ukrajiny. U našich východních sousedů žije už dvacet let a v průběhu pandemie v Bratislavě rozjela originální koncept drive-in květinářství.
Hned v prvním roce otevřel Flowers Drive pět poboček ve slovenské metropoli a šestou v Trenčíně. Dnes Bušo s obratem 800 tisíc eur – téměř dvacet milionů korun – a investory v zádech plánuje expanzi do Česka, Rakouska i Maďarska, kde hodlá rozjet malou květinovou revoluci.