Energetickému holdingu Solek podnikatele Zdeňka Sobotky zabývajícímu se výstavbou solárních parků zejména v Latinské Americe se více než daří. Potvrzují to výsledky za loňský rok, tedy ještě před evropským boomem výstavby solárních elektráren kvůli vysokým cenám energií. Podle nich Solek loni poprvé překonal na tržbách hranici jedné miliardy korun a definitivně potvrdil svou ziskovost, do které se vrátil před dvěma lety.

„Když jsem v roce 2010 firmu zakládal, netušil jsem, že v roce 2021 budeme tam, kde jsme dnes,“ píše zakladatel a šéf firmy Zdeněk Sobotka v úvodním slově výroční zprávy za loňský rok, která se v obchodním rejstříku objevila na konci října. Tržby skupiny podle ní vystoupaly nad 1,14 miliardy korun a čistý zisk skupiny loni meziročně stoupl o 110 milionů na téměř 180 milionů korun.

Grafika Solek Holding SE z výroční zprávy za rok 2021

Zdeněk Sobotka patří mezi české podnikatele s globálními ambicemi. Solek Holding sice má v Česku sídlo, aktivní je ale hlavně v zahraničí. Už dlouhá léta buduje solární elektrárny v Chile, kde podle výroční zprávy do konce loňského roku připojil fotovoltaické elektrárny o výkonu 187 megawattů.

V zemi skupina instalovala celkově třicet projektů v takzvaném režimu PMGD, tedy se zapojením do sítě zprostředkujícího distributora, nedávno si ale připsala i první solární park zapojený přímo do národní energetické sítě. Jde o elektrárnu Castilla s výkonem 2,99 megawattu, kterou Solek vystavěl severně od hlavního města Santiago.

V Evropě je pak český solární baron nejčilejší zejména v Rumunsku a nyní se chystá expandovat na slunný Kypr a později do Řecka, Maďarska nebo i Izraele či jihoamerické Kolumbie.

V Česku naproti tomu Solek v minulé dekádě v podstatě ukončil své aktivity kvůli byrokratickým překážkám, které mu nedovolují rozjet byznys tak, jak by si představoval. Letos se do něj ale pomalu vrací, i když prozatím jen se solárními panely instalovanými na střechách veřejných institucí a komerčních objektů.

„Náš potenciál v Česku odhadujeme na 250 megawattů instalovaného solárního výkonu do roku 2025. To je ale realizovatelné pouze v případě uvolnění byrokratických mantinelů a skutečného restartu solární energetiky u nás. V Chile naše možnosti ale odhadujeme téměř na trojnásobek a například v Kolumbii na 400 megawattů,“ říká Zdeněk Sobotka.

Skupina letos podepsala i nové smlouvy na budoucí projekty. Mezi nimi je například výstavba osmadvaceti nových elektráren pro známou investiční společnost BlackRock nebo třinácti elektráren pod švýcarskou Nala Renewables.

info Foto - Solek
Elektrárna v Chile od Soleku | Foto Solek Holding

„Podpis smluv s giganty, jakými jsou BlackRock a Nala Renewables, nás zapsal na globální mapu solárního byznysu. Jako patriot jsem nesmírně šťastný, že se jako česká firma můžeme takovými výsledky chlubit a reprezentovat nás,“ dodává k tomu Sobotka.

Vedle projektů pro velké investory pak skupina dál staví i další solární parky – část z nich pro prodej investorům, část si ponechává ve vlastních aktivech. Solek Holding loni zaokrouhlil instalovaný výkon svých vlastník fotovoltaických elektráren na 125 megawattů.