Jižní Amerika míří k tomu, stát se nejzelenějším kontinentem – minimálně v energetice. Sází na vodu, vítr nebo slunce. Mezi všemi státy vede Chile, které s odklonem od fosilních paliv obrací svou tvář hlavně ke slunci.
Za poslední dekádu se mu povedl husarský kousek. Dnes vyrábí nejvyšší procento elektřiny ze slunečního záření na světě. A protože Česko vidí budoucnost energetického mixu hlavně v jádru doplněném o zelené zdroje, může se nám Chile stát inspirací pro budoucí energetiku.
I proto tam v březnu zamířila česká politická, a hlavně podnikatelská delegace.
Energetika v Chile
Chilská energetika byla ještě nedávno známá tím, že při výrobě elektřiny se z většiny spoléhala na hnědouhelné, či dokonce naftové elektrárny.
Před deseti lety, kdy podíl fosilních zdrojů na výrobě elektřiny činil přes sedmdesát procent, naproti tomu slunce a vítr v podstatě nula procent, zveřejnilo tamní ministerstvo energetiky Národní energetickou strategii.
Ta zavelela otočit kormidlem k obnovitelným zdrojům, zejména ke slunci. Plán počítá s výrobou šedesáti procent energie z moderních obnovitelných zdrojů do roku 2035 a sedmdesáti procent do roku 2050.
Podobnosti s Českem
I proto se do Chile v březnu vypravila delegace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely, kterého na cestě doprovázely i desítky českých podnikatelů. Mimo běžná bilaterální jednání se totiž Česko chce v Chile inspirovat. Řešíme stejný problém, a tím je dekarbonizace.