Sněmovna podle očekávání odmítla hlasy koalice program schůze, na němž opoziční hnutí ANO chtělo řešit smlouvu o polském dole Turów. Jednání tak dnes skončilo zhruba po třech hodinách, během nichž mohli promluvit jen řečníci s přednostním právem.
Opoziční předáci z ANO a SPD obviňovali vládu z toho, že česko-polská mezivládní smlouva o řešení dopadů těžby uhlí v příhraničním dole Turów je pro ČR nevýhodná a byla uzavřena ukvapeně. Koaliční politici kritiku odmítli. Podle nich smlouva obsahuje dostatečné záruky, které povedou ke zlepšení životního prostředí v Libereckém kraji.
Na základě smlouvy Polsko poslalo Česku 45 milionů eur jako kompenzaci za vliv těžební činnosti. Česko v návaznosti na to stáhlo žalobu u Soudního dvora Evropské unie. Podle premiéra Petra Fialy ani podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové by Česko nemělo zaručeno lepší podmínky smlouvy ani v případě, že by soud vyhrálo.
Bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec za ANO kritizoval mimo jiné to, že finální kompenzace je o pět milionů eur nižší, než jaká podle původních dohod mohla být. Hubáčková namítla, že částka je dobrým kompromisem, neboť Polsko v listopadu nabízelo kompenzace 34 milionů eur.
Smlouva podle premiéra Fialy přináší vymahatelné záruky, kompenzace a přístup k datům, které se týkají těžby. Plní podle něj cíle v podobě dostupnosti pitné vody pro české příhraniční obce a ochrany před prachem a hlukem. Podle něj vláda pod vedením Andreje Babiše k žádné dohodě nedospěla kvůli své neústupnosti.
Podle této dohody Polsko nerozšíří rozsah těžby v Turówě k českým hranicím a těžební jáma nebude prohloubena více než 30 metrů pod úroveň moře, pokud nebude dokončena podzemní bariéra, která má bránit odtoku podzemních vod z českých obcí. Polsko také musí Česko informovat o probíhajících řízeních či jejich změnách souvisejících s těžbou.