Starším ročníkům to připomene osmdesátá léta a fronty na automatickou pračku před Tuzexem. Bylo jich málo a čekalo se na ně dlouho. Fotovoltaika má na rozdíl od pračky tu výhodu, že vám energii vyrobí, nikoli spotřebuje – jenže sehnat dnes solární panely je podobně obtížně.

Firmy, které panely dodávají a montují, hlásí hranici svých kapacit. Zákazníci čekají často měsíce a na sociálních sítích už proto vznikají skupiny, které kutilům radí, jak si fotovoltaiku namontovat, zapojit, a kde vůbec sehnat komponenty.

Jedna taková skupina – Fotovoltaika svépomocí – má od svého založení na podzim loňského roku už přes třicet tisíc členů. A jak její zakladatelé upozorňují, ideální je pro zájemce, kteří si umí spočítat cenu komponent a vyhodnotit své potřeby a možnosti vzhledem k požadované návratnosti investice.

Právě její rady využil i Stanislav Měsíček, který žije v Liberci v rodinném domku se čtyřmi dalšími členy domácnosti. Ročně za elektřinu vydají 40 tisíc, největší položka z částky – 27 tisíc korun – jde na ohřev teplé vody. Jinak topí dřevem.

„Díky tomu, že jsem členem skupiny, jsem měl štěstí a za tři dny měl doma všechny součástky. Sám jsem si panely na střechu připevnil a zapojit mi je přišel odborník s certifikátem,“ vypráví Měsíček.

Časem plánuje, že pořídí baterii a systém tak rozšíří o výrobu energie pro celý dům. „Teď jsem do toho investoval kolem šedesáti tisíc, ale za tři roky se mi to vrátí. Na celý dům pak mám na fotovoltaiku spočítaný rozpočet za 480 tisíc, přičemž dotace od státu by měla být 220 tisíc,“ vypočítává.

Matěj Řehák, jednatel společnosti SolarTec, která existuje na trhu už dvacet let a patří k největším fotovoltaickým firmám v zemi, potvrzuje nemožnost uspokojit současnou poptávku – momentálně ještě vyšší než na začátku roku. Denně registrují jednotky až nižší desítky požadavků, a proto zcela omezili marketing.

„Co se týká prodeje jednotlivých komponentů, denně expedujeme desítky objednávek, ale nestíháme vyřízení do jednoho až dvou pracovních dní, jak bylo obvyklé dříve, a zákazníci musí bohužel počkat,“ přiznává Řehák.

American Dream!
Vydání Forbesu American Dream!

Instalace fotovoltaiky trvá u rodinných domů v řádech měsíců. Čeká se na odbavení starších objednávek, ale zdržení je způsobeno i nedostatkem specifických komponentů, například smartmeterů.

„U větších instalací může být čekání i delší, protože se navíc řeší statika budov, požárněbezpečnostní řešení, stavební povolení. Ta samotná instalace tolik času nezabere, spíš ta byrokracie okolo,“ konstatuje Řehák.

Ceny téměř všech komponentů vystřelily od začátku roku zase vzhůru a jejich pokles se v dohledné době nečeká. Kdo proto začal o fotovoltaice uvažovat už loni, rozhodně na tom vydělal. Mezi takovými byl i Martin Chalupa, který má patnáct let starý rodinný dům a platby za elektřinu ještě letos fixované na šedesát tisíc korun za rok.

Pokud by neměl fix, zvýšila by se mu cena dvojnásobně. O tom, že si jako alernativní zdroj pořídí fotovoltaiku, přemýšlel už delší dobu, ale v minulosti mu návratnost nevycházela. To se změnilo už loni, kdy začaly ceny energií mířit vzhůru. Objednal si proto ještě v zimě firmu a podle svých slov ušetřil minimálně třicet procent.

„Teď mě celá investice vyjde na zhruba 420 tisíc korun s tím, že od státu bych měl dostat příspěvek dvě stě tisíc,“ říká Chalupa.

Alternativní zdroj by mu měl vyrobit kolem osmi až deseti megawattů a pokrýt čtyřicet procent spotřeby energie, což při současných cenách znamená něco kolem padesáti tisíc korun.

„Paradoxně nejvíc energie vyrobí v zimě, když svítí sluníčko a teploty jsou kolem nuly. Což bude možná v našich klimatických podmínkách v Liberci trochu problém, ale i tak si myslím, že se to vyplatí,“ dodává s úsměvem.

Přestože si fotovoltaiku objednával už minulý rok, na střechu mu ji přišla firma namontovat až před pár dny. Že by si ji přidělal sám, o tom neuvažoval, přestože je sám elektrikářem. „Nešel bych do toho. Když jsem viděl, kolik mi teď v technické místnosti přibylo různých kabelů, tak bych se bál zapojit si to sám. Chtěl jsem mít jistotu, že mi neshoří dům,“ přiznává.

Před samozapojováním ostatně varuje i Matěj Řehák. Také on si všiml, že u jejich společnosti nenakupují pouze instalační firmy, ale sami koncoví zákazníci, kteří si čím dál více objednávají komponenty přes e-shop.

„Samotná mechanická montáž panelů nemusí být až tak obtížná, ale zapojení fotovoltaiky do stávající elektroinstalace rozhodně patří do rukou odborníka. V lepších případech hrozí riziko požáru, ale není vyloučeno i smrtelné zranění,“ uzavírá varováním.