Česká solární skupina Solek Holding, která patnáct let staví a provozuje solární parky nejen v Evropě, ale i v Chile, po půl roce byznysových i právních bojů přichází o svého otce zakladatele Zdeňka Sobotku a pomalu míří do insolvence. Vaz jí zlomilo zadlužení ve výši šesti miliard korun.

Sobotka od podzimu, kdy se největším věřitelem Soleku stala firma propojená se zbrojařem a šestým nejbohatším Čechem Michalem Strnadem, nebyl schopen zajistit další potřebné finance pro zadluženou firmu a na konci března se rozhodl, že nejen odstoupí ze své funkce člena dozorčí rady, ale vzdá se i celého stoprocentního podílu.

„Vzhledem k tomu, že necítím důvěru věřitelů a dalších zainteresovaných stran k provedení reorganizace, rozhodl jsem se po zralé úvaze, že jediným možným řešením je stáhnout se z vedení společnosti a převést své akcie na ostatní členy představenstva společnosti,“ uvedl pro Forbes Zdeněk Sobotka.

Informace s v pátek ráno objevila také ve sbírce listin skupiny v obchodním rejstříku. Skupina Solek Holding tím ztratila svého zakladatele a co víc, nyní visí otazník nad její další existencí.

info Foto: SOLEK
Největší fotovoltaická elektrárna Soleku nazvaná Leyda, která stojí v Chile.

Jednapadesátiletý solární podnikatel Zdeněk Sobotka přitom ještě před rokem vítal jako majitel české skupiny delegaci tuzemských politiků, byznysmenů i novinářů v Chile při příležitosti představení jeho největšího vybudovaného projektu, fotovoltaické elektrárny Leyda s výkonem téměř sto megawattů.

A mluvil o tom, jak na svou stranu získal pro rozvoj v Chile, kde má téměř padesát fotovoltaických elektráren, například mezinárodní banky BNP Paribas, Natixis nebo i americký investiční fond BlackRock. A že se kromě solárních elektráren zaměří i na výstavbu obřího bateriového úložiště.

Do roka a do dne je ale vše jinak. Vaz mu zlomilo zadlužení, kterého využila firma Konvertial SPV s vazbami na majitele zbrojařské skupiny Czechoslovak Group (CSG) Michala Strnada, jež loni na podzim odkoupila pohledávku od miliardáře a majitele skupiny MTX Petra Otavy v hodnotě 817 milionů korun a tím se stala největším věřitelem celého solárního holdingu.

Právě tehdy se začínal psát konec Zdeňka Sobotky v Soleku, kterému před patnácti lety vdechl život a z nuly dovedl až k dvoumiliardovým tržbám.

Důvodem vysokého zadlužení byl zejména prudký rozvoj Soleku z posledních let nejen v Chile, ale i v Evropě, kde má ve výstavbě fotovoltaické elektrárny o souhrnném výkonu vyšších stovek megawattů.

Zdeněk Sobotka financoval rozvoj projektů i externími zdroji, a to jak dluhopisy, tak bankovními úvěry včetně peněz institucionálních i soukromých investorů. Zadlužení skupiny vzrostlo až k souhrnným šesti miliardám korun. Firma navíc loni i přes kladný provozní zisk vykázala celkovou ztrátu ve výši přesahující sedm set milionů korun. 

Zadlužení skupiny vzniklo potřebou kapitálu na dokončení kapitálově náročných projektů, ze kterých v případě fotovoltaických elektráren začínají plynout dlouhodobé výnosy až nyní. Jako tomu je například v nedávno do sítě zapojeném chilském solárním parku Leyda.

S vidinou blížících se finančně tučnějších let hledal Sobotka už od konce předloňského roku ještě dalšího investora, který by mu pomohl dále rozvíjet projekty jak v Chile, tak v Evropě.

Jenže právě Chile, které nyní prochází obrovským boomem výstavby solárních a větrných elektráren, upravilo regulace na celém trhu a rozhodlo o snížení výkupních cen elektřiny ze solárních zdrojů o zhruba třicet procent. To samozřejmě prodloužilo návratnost investic a zhoršilo výhled pro očekávané cashflow.

Dalším milníkem byl v polovině loňského roku odkup pohledávky ve výši osm set milionů korun od majitele skupiny MTX Group Petra Otavy firmou Konvertial SPV spadající pod Czechoslovak Group Michala Strnada. Sobotkovi sdělil, že chce pohledávku přesahující osm set milionů korun vyplatit.

Sobotka tak musel začít řešit shánění nového investora jak pro další rozvoj, tak i pro odkoupení pohledávky, aby se vyhnul hrozbě uvalení skupiny do insolvence.

info Foto Anna Kovačič
Majitel zbrojařského a průmyslového holdingu CSG Michal Strnad

Zbrojařský magnát Michal Strnad je v byznysu známý svým dravým přístupem a nekompromisností ve vyjednávání. Zkušenosti v tomto směru si v posledních letech utvrdil při transakcích přímo v první globální lize, jako byla například loňská akvizice Kinetic Group ze skupiny Vista. Šlo o vůbec největší zbrojní obchod v moderní historii Česka.

Podle informací Forbesu Sobotka na reorganizaci holdingu příliš klidu, o kterém mluvil do médií na podzim v době oznámení vstupu nového investora, nakonec nedostal.

Namísto toho byl do představenstva dosazen bývalý místopředseda představenstva CSG Miroslav Dorňák a Sobotka k tomu později dostal od Strnadova právníka Jana Nekoly k podepsání smlouvu, která měla Sobotku zbavit většiny podílu výměnou za další finanční tranši, která by provoz Soleku udržela při životě.

Jen letos v prvním pololetí měl totiž holding splatit dluhopisy za vyšší stovky milionů korun. Obě strany ale k dění Soleku z posledních měsíců mlčí.

„Je mi líto, ale CSG nepřísluší vyjadřovat se k situaci společnosti Solek,“ uvedl už dříve Forbesu na dotazy směřující k objasnění celé situace mluvčí CSG Andrej Čírtek. Zdeněk Sobotka pak vydal jen krátké tiskové vyjádření, které se zmíněné smlouvy nedotýká.

Na základě smlouvy mělo podle informací Forbesuz dojít výměnou za dosazení lidí do představenstva a za provozní financování k převodu více než devadesáti procent akcií na firmu Konvertial SPV, která drží zmiňovanou pohledávku a jejímž jediným akcionářem je Czechoslovak Group Michala Strnada.

K převodu akcií ke Strnadovým lidem ale ve finále nedošlo a peníze pro provoz Soleku uvolněny nebyly. O tom svědčí i fakt, že Solek před měsícem vůbec poprvé nebyl schopen splatit splátku dluhopisů v objemu dvě stě milionů korun a Sobotka o pár týdnů později poslal jednu část Soleku v podobě Solek Czech Services do insolvence a navrhl její reorganizaci.

Jak jako první informovaly Hospodářské noviny, Městský soud v Praze ve čtvrtek rozhodl o úpadku firmy, zároveň ale schválil cestu reorganizace. V prozatímním věřitelském výboru zasedne podle dokumentu v insolvenčním rejstříku kromě firmy Konvertial SPV například i brněnská technologická skupina Seyfor.

Vraťme se ale k tomu, proč k převodu Sobotkova podílu na firmu ze Strnadova impéria nedošlo. Cestu k ovládnutí Soleku zablokoval jeden z významných zahraničních věřitelů, který k převodu podílu Sobotky musel dát souhlas.

„Ke vstupu investora do skupiny Solek v požadovaném rozsahu bylo nezbytné získat souhlas velkého zahraničního věřitele skupiny Solek, který poskytl skupině významné finanční prostředky na vybudování portfolia fotovoltaických elektráren v Latinské Americe,“ uváděl Solek v dopisu pro věřitele rozeslaném 28. března, kdy Solek Czech Services poslal Sobotka do insolvence. 

Je pravděpodobné, že šlo o věřitele v podobě zmíněného BlackRocku, který financoval solární projekty Soleku v Chile a který držel práva k Sobotkovým akciím jako zástavu, o čemž Sobotka mluvil už loni při představení chilského solárního parku Leyda, kterého se účastnil i Forbes.

info Foto Solek Holding
Zakladatel skupiny Solek Holding Zdeněk Sobotka na archivním snímku z března 2024 při představování svého největšího solárního projektu Leyda v Chile

BlackRock je ostřílený globální fond se sídlem v New Yorku, který umí ukázat své ostré lokty a kde Strnadovi vyjednavači zřejmě narazili při vyjednávání podmínek převodu. Souhlas k němu totiž nedostali.

„Z tohoto důvodu nebylo možno realizovat potřebné financování dlužníka, respektive skupiny Solek, což vedlo k aktuálním problémům dlužníka s plněním jeho splatných závazků,“ informoval Solek své věřitele před dvěma týdny.

Rozhodnutí znamenalo i konec nadějí pro Sobotku, který se nebyl schopen domluvit s novým investorem na financích potřebných pro další pokračování firmy. A proto nyní učinil své nejtěžší byznysové rozhodnutí – ze Soleku zcela vystoupil, když převedl svůj stoprocentní podíl na členy původního představenstva.

„Jako manažer mám rozsáhlé zkušenosti s budováním firem a nikoli s jejich restrukturalizací, věřím proto, že tento můj krok je v zájmu věřitelů, partnerů i zaměstnanců skupiny a že tím usnadním probíhající proces reorganizace a případný vstup strategického partnera,“ uvedl ke svému odchodu Sobotka.

V dubnu 2025 se tak od něj celá skupina odpoutala a nyní o ni začne boj. Nabízí se možnost, že i další entity holdingu postupně zamíří do insolvence.

Hlavní slovo v insolvenčním řízení totiž pravděpodobně bude mít jako největší věřitel s pohledávkou 817 milionů korun firma Konvertial SPV patřící pod křídla CSG Michala Strnada, jehož otec Jaroslav Strnad má s insolvenčními boji už mnoho zkušeností z minulosti, například z vagonky Legios.

Vydání Forbesu ? – Jaroslav Beck

Hodnota Soleku by dle ocenění poradenské společnosti KPMG z počátku roku měla činit zhruba jednu miliardu korun, v případě rozprodeje firmy by tak držitelé dluhopisů dostali zpět jen zhruba šestinu investované hodnoty, šanci na vyšší návratnost by dostali v případě, že by skupina prošla reorganizací a fungovala dál.

O konečném osudu i o tom, do jaké výše budou v případě bankrotu firmy uspokojeni věřitelé, se rozhodne v následujících měsících.

Otázkou zůstává, co Michala Strnada na Soleku tak láká. Skupina projektující, stavějící a provozující fotovoltaické elektrárny je na míle vzdálená od zbrojařského segmentu, ve kterém Strnad vstoupil v posledních letech do světové ligy.

Navíc je rozkročena mezi Evropu a devět tisíc kilometrů vzdálené Chile, což s sebou přináší velké manažerské nároky i znalost místního prostředí.

Jedním z vysvětlení může být vylepšení ESG skóre jeho holdingu CSG, k čemuž by obnovitelný byznys Soleku přispěl, prozaičtějším důvodem ale může být pouze to, že lidé z okolí Strnada vycítili příležitost, na které se dá vydělat.