Transakce, oznámená biotechnologickou společností Sotio, není jen byznysovým úspěchem – nese v sobě naději pro onkologické pacienty.
Společnost vlastněná skupinou PPF uplatnila u jihokorejské firmy LegoChem Biosciences (LCB) opci na přípravek SOT106. Jeho preklinické studie hodnotící účinnost a toleranci v živých organismech přinesly u různých typů pevných nádorů tak slibné výsledky, že po něm Sotio sáhlo, a využilo tak první z pěti exkluzivních opcí, na něž má podle loni uzavřené licenční smlouvy s LCB právo.
Právo umožňuje využití takzvané ADC technologie. Zkratka ukrývá nosiče cytostatik, které umí cíleně vybrat nádorovou buňku, navázat se na její povrch a po průniku dovnitř uvolnit vysoce účinné léčivo, aniž dojde k poškození buněk zdravých.
Cena uplatněné opce nebyla zveřejněna, nicméně celková cena, za niž se Sotio k technologii dostalo, jde do miliardových výšin. V závislosti na dosažení určitých vývojových a regulatorních fází a také na licenčních poplatcích z prodeje přípravků v případě jejich uvedení na trh má LCB nárok na až 1,0275 miliardy dolarů.
Cenovka vypovídá, jak velkou perspektivu Sotio v jihokorejské technologii vidí. „Přípravek má potenciál uspět u velmi obtížně léčitelných indikací pevných nádorů,“ říká Radek Špíšek, generální ředitel Sotia. Šéf mezinárodně rozkročené biotechnologické společnosti s ústředím v Praze si pochvaluje, že letošní rok byl v oblasti vývoje inovativních protinádorových přípravků ADC velmi podařený.
„Náš hlavní program SOT102 zaměřující se na nádorové buňky nesoucí na povrchu molekulu CLDN18.2 vstoupil v dubnu úspěšně do klinické fáze, nyní jsme uplatnili opci SOT106,“ upřesňuje a dodává, že technologie ADC patří k nejnadějnějším léčebným postupům v onkologii.
Dle dohody může Sotio kombinovat vlastní vyvíjené protilátky s platformou ADC od korejské firmy. „Máme velkou radost, že se během pouhého roku od zahájení partnerství podařilo dosáhnout tak pozitivních výsledků,“ uvedl Yong-Zu Kim, prezident LCB.