Příštích několik dekád čeká Asii souboj dvou nejlidnatějších zemí světa. Už nyní je to vidět v rozložení světových miliardářů. Momentální převahu Číny může dynamická Indie v následujících letech a desetiletích rychle stahovat.
Součet obyvatel Číny a Indie se pomalu blíží třem miliardám lidí, což je přes 36 procent celkové světové populace. To je ale kvantita, ne kvalita. Alespoň tak se dají tato čísla chápat v kontextu nejbohatších lidí světa, dolarových miliardářů.
Těch je na planetě podle letošního žebříčku amerického Forbesu celkem 3028. Dvě zmíněné asijské země jich dají dohromady „jen“ 721, jinými slovy necelou čtvrtinu světové miliardářské populace.
Čína se s Indií do velké míry v této sféře pere o přední pozici. Přesto se nenechte mýlit, co do absolutních počtů je země pod taktovkou Komunistické strany Číny jasně ve vedení. Indii poráží na počet miliardářů v poměru 516 ku 205. Jenže obrázek o majetkových elitách je trochu plastičtější, než se z tohoto srovnání zdá.
Tak například Mukeš Ambání, nejbohatší Ind, jehož Reliance Industries jako první indická společnost překročila hranici sto miliard dolarů tržeb, je zároveň nejbohatším Asijcem a číslem osmnáct na světovém žebříčku.
Oproti tomu čínská jednička Čang I-ming, zakladatel sociální sítě TikTok, figuruje až na třiadvacátém místě. Ambáního jmění je navíc o polovinu větší než Čang I-mingovo.
Přesto je těžké Čínu jakkoli podceňovat. I přes očekávané geopolitické napětí a čerstvě oznámená americká cla zažívá čínská ekonomika, alespoň optikou akciových trhů, povedené období. Index Hang Seng, který mapuje obchodování na hongkongské burze, je na svém maximu za poslední tři roky a meziročně vzrostl o pětinu hodnoty.
Dohromady nashromáždilo všech 516 čínských dolarových miliardářů majetek v hodnotě 1,68 bilionu dolarů, což je vyšší číslo než v předchozích dvou letech. Stejně tak se jejich řady meziročně rozrostly o 43 nových či staronových jmen.
Pro čínské miliardáře je příznačný příklon k technologiím či e-commerce. Už zmiňovaný Čang I-ming vybudoval jednu z nejvlivnějších sociálních sítí světa. Letošní čtyřicetiletý nováček žebříčku Liang Wen-feng vytrénoval překvapení roku na poli umělé inteligence DeepSeek.
Jmění zakladatele výrobce mobilních telefonů Xiaomi Lei Juna vzrostlo o tři sta procent, na 29. místě světa sedí Ma Chua-tcheng se svým herním impériem Tencent, dalším videoherním miliardářem je majitel NetEase William Ding a na 28,6 miliardy dolarů se vyšplhal i spoluzakladatel e-shopu Alibaba Jack Ma.
Desítku nejbohatších Číňanů doplňuje její dvojka a nápojářský a farmaceutický magnát Čung Šan-šan, zakladatel impéria s domácími potřebami Midea Che Siang-ťien a dvojice miliardářů reprezentující rychle rostoucí automobilku BYD Wang Čchuan-fu a Lu Siang-jang.
To Indů je v první stovce nejbohatších lidí světa o něco méně, konkrétně sedm. A zaměřeni jsou na zcela jiné obory.
Už zmiňovaný nejbohatší Ind Ambání se soustřeďuje na petrochemický průmysl, energetické suroviny a telekomunikace, zatímco druhý Gautam Adání zbohatl na obchodování s komoditami a nyní ovládá přístavy, letiště a energetickou infrastrukturu.
Třetím nejbohatším člověkem Indie je žena, Sávitrí Džindal, dědička ocelářské říše, která si minulý rok pořídila nové závody i v České republice. Na farmacii vybudovali svůj byznys Dilip Šángví i Cyrus Poonawalla a Kumar Birla má prsty v obchodu s cementem, látkami a hliníkem či v telekomunikacích.
Foto Profimedia
Nejbohatší Číňan Čang I-ming
Jediným technologickým zástupcem indické byznysové smetánky je Šiv Nadar, pionýr indického IT segmentu, který v roce 1976 začal v garáži s kamarády vyrábět kalkulačky a mikroprocesory. Dnes jeho firma utrží 13,4 miliardy dolarů ročně.
Co ale naopak může Čína Indům závidět, je koncentrace peněz. Asijským elitním tygrem se už loni stala Bombaj, která v počtu miliardářů předstihla Peking. V indické megapoli jich žije téměř stovka, přičemž kolem třiceti se jich v Bombaji objevilo teprve nedávno.
Bombajská story je neodmyslitelně spjatá se silným růstem indických akciových trhů. Index BSE, mapující tamní trh, se za poslední čtyři roky zdvojnásobil, podobně jako jeho alternativa NSE. Oba patří objemem mezi nejobchodovanější na světě.
A především – Ambáního či Adáního korporace mají v Bombaji svá sídla, stejně jako například gigantický indický průmyslový holding Tata Group. I proto platí právě Bombaj za indické centrum finančnictví a bankovnictví.
S tím je spojená i jedna indická vycházející hvězda: osmatřicetiletý Nikhil Kamath, který je na 1462. místě světového žebříčku. Zakladatel brokera Zerodha silně narušil finančnickou scénu Indie a podle insiderů je mu predikována velká budoucnost nejen v Indii, ale také globálně.
Podobně se dá hovořit o zakladatelích online vzdělávací platformy Byju’s, konkurenci portálu Booking.com OYO, restauračního agregátoru Zomato či e-commerce specialisty Flipkart.
Foto Profimedia
Nejbohatší Ind Mukeš Ambání
Ve střednědobém výhledu má navíc indická dynamika nad tou čínskou navrch. Podle ekonomických projekcí by měla být Indie v roce 2030 třetí největší ekonomikou světa po USA a Číně s ročním růstem mezi šesti a sedmi procenty.
Do roku 2070 by měla být dokonce ekonomickou dvojkou. Do karet jí hraje i demografie: už kolem roku 2040 by měla mít největší počet lidí v produktivním věku na světě.
Číně naopak ekonomové připisují roční růst kolem tří až čtyř procent s tím, že její demografický i hospodářský vrchol by se měl dostavit do pěti let.
Z vysoce proexportní a na investice zaměřené ekonomiky by se měla transformovat do modernějšího, technologiemi poháněného trhu zaměřeného na spotřebu a domácí odbyt.