Venezuela kdysi byla významným producentem ropy. Kvůli nedostatečným investicím, korupci a špatnému státnímu řízení se však tamní průmysl v posledním desetiletí zhroutil. Sankce uvalené Trumpovou administrativou dále narušily výrobu a vyhnaly západní společnosti ze země. Administrativa současného amerického prezidenta Joea Bidena nyní zvažuje jejich zmírnění.
Výměnou za výrazné snížení sankcí by vláda autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura údajně obnovila dlouho pozastavené styky s opozicí země, aby projednala podmínky potřebné k uspořádání svobodných a spravedlivých prezidentských voleb v roce 2024.
Spojené státy spolu s venezuelskou vládou a několika představiteli tamní opozice rovněž vypracovali dohodu, která by uvolnila stovky milionů dolarů z venezuelských státních prostředků zmrazených v amerických bankách. Jihoafrická země by jimi následně platila dovoz léků, potravin a vybavení pro poškozenou elektrickou síť a městské vodovodní systémy.
Američtí představitelé uvedli, že podrobnosti jsou stále předmětem jednání. Upozornili také, že budoucnost dohody nestojí na pevných základech, kdy její realizace podléhá podmínce, že Madurovi nejvyšší představitelé skutečně obnoví jednání s opozicí. Projednávaná dohoda a její podmínky by měly být zveřejněny ke konci října.
Podle zdrojů obeznámených se situací by plánovaná změna mohla zprostředkovat venezuelskou ropu americkým i evropským trhům, které kvůli ruské agresi na Ukrajině hledají nové zdroje. Naděje na zvýšení nabídky suroviny přichází v době, kdy Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci v čele s Ruskem (OPEC+) oznámila, že výrazně sníží produkci ropy.
Rozhovory mezi zeměmi pravděpodobně probíhají od března. Minulý týden v sobotu Venezuela propustila několik amerických vězňů, což uvolnilo napětí a jednání tak zintenzivnila.