Spojené státy americké poprvé veřejně přiznaly, že navázaly „přímý kontakt“ s povstalci z organizace Hayat Tahrir al-Sham, kteří aktuálně kontrolují Sýrii po svržení režimu prezidenta Bašára Asada. Informaci potvrdil americký ministr zahraničí Antony Blinken.

HTS je Spojenými státy stále označována jako teroristická organizace, Blinken však vysvětlil, že kontakty s tímto uskupením se zaměřují především na osud pohřešovaného amerického novináře Austina Tice, který zmizel v roce 2012.

Blinken vystoupil na tiskové konferenci v Jordánsku po jednání s představiteli arabských zemí, Turecka a Evropy. Cílem schůzky bylo diskutovat o budoucnosti Sýrie. Ministři zahraničí se shodli na nutnosti podpory pokojného přechodu k inkluzivní vládě, která bude respektovat práva menšin a nezajistí území pro teroristické skupiny.

Jordánský ministr zahraničí Ayman Safadi zdůraznil, že regionální mocnosti chtějí zabránit tomu, aby se Sýrie propadla do chaosu. Společná deklarace vyzvala k vytvoření vlády, která bude reprezentovat všechny Syřany a zajistí stabilitu v zemi.

Irácký ministr zahraničí Fuad Hussein upozornil na sdílené obavy ohledně budoucnosti Sýrie v celém Blízkém východě. Vyslovil varování před opakováním scénáře Libye, která po svržení Muammara Kaddáfího upadla do dlouhodobého chaosu.

Zatímco diplomaté jednali, izraelská armáda podnikla další desítky leteckých útoků na syrské úžemí. Podle monitorovacích skupin tyto útoky pokračují navzdory mezinárodní kritice. Izrael tvrdí, že cílem je zničit strategické schopnosti, které ohrožují jeho bezpečnost.

HTS vznikla v roce 2011 jako odnož al-Káidy pod jménem Džabhat an-Nusra. Postupem času se stala jednou z nejefektivnějších a nejnebezpečnějších skupin bojujících proti Asadovu režimu. V roce 2016 se její leader Ahmad al-Sharaa, známý pod pseudonymem Abú Muhammad al-Džulání, odtrhl od al-Káidy a začal se profilovat jako tolerantnější vůdce různorodých náboženských skupin.